Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

11. septembra 2019

Jordánsko, OSN a LAŠ kritizovali Netanjahua za výroky o PredjordánskuBenjamin Netanjahu, archívna snímka.Zdieľať
Benjamin Netanjahu, archívna snímka. Foto: TASR/AP
Jeruzalem 11. septembra (TASR) - Jordánsko a predstavitelia medzinárodných organizácií v utorok odsúdili vyjadrenia izraelského premiéra Benjamina Netanjahua o pripojení častí území na západnom brehu rieky Jordán v prípade, že zvíťazí v budúcotýždňových parlamentných voľbách. Informovala o tom agentúra AP.


Hovorca Organizácie Spojených národov (OSN) Stéphane Dujarric povedal, že akýkoľvek krok Izraela s cieľom získať palestínske územie pod svoju správu by bol podľa OSN ničivý v súvislosti s možným obnovením rozhovorov a mierom v oblasti, ako aj riešením na úrovni dvoch štátov.

Liga arabských štátov (LAŠ) takisto odsúdila Netanjahuove vyjadrenia a označila ich za a "agresiu Izraela", ktorá by sa v prípade realizácie rovnala vyhláseniu ukončenia mierového procesu zo strany židovského štátu.

Jordánsky minister zahraničných vecí Ajman Safadí vo vyhlásení uviedol, že pripojenie území na západnom brehu Jordánu Izraelom by rozdúchalo plamene konfliktu v celej oblasti.

Netanjahu v utorok oznámil, že v prípade znovuzvolenia v septembrových parlamentných voľbách pripojí k Izraelu okupované územia na západnom brehu rieky Jordán.

Palestínčania vyhlásenia izraelského premiéra o rozšírení zvrchovanosti Izraela nad územiami na západnom brehu Jordánu odsúdili a varovali, že takýto krok by mal negatívne následky.

"Netanjahu je hlavným ničiteľom mierového procesu a akýkoľvek nerozumný krok, ktorý podnikne, (na tomto úsilí) zanechá negatívne následky," povedal palestínsky premiér Muhammad Štajja.

Izrael okupuje Západný breh od šesťdňovej vojny z roku 1967. Z pohľadu medzinárodného práva sú židovské osady postavené na týchto územiach ilegálne a bránia pokračovaniu mierového procesu, keďže sa rozprestierajú na územiach vnímaných Palestínčanmi ako súčasť ich budúceho štátu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
O. Sencov vystríha pred dôverou k Putinovi
<< predchádzajúci článok
Vláda bude rokovať o vojenskom zastúpení SR v zahraničí

Jordánsko, OSN a LAŠ kritizovali Netanjahua za výroky o Predjordánsku - diskusné fórum čitateľov