24hod.sk    Zo zahraničia

22. septembra 2005

Joschka Fischer odchádza do zákulisia





Zdieľať
Zrejme v predtuche možného vytvorenia veľkej koalície v Nemecku medzi sociálnymi demokratmi (SPD) a unionistickými stranami (CDU/CSU) či v prípade vzniku tzv. jamajskej koalície (CDU/CSU, liberálmi (FDP) a Zelenými, ohlásil 57-ročný úradujúci vicekancelár a minister zahraničia Joschka Fischer (Zelení) svoj odchod do úzadia poslaneckého klubu Spoločenstva 90/Zelení. Muž, ktorý patrí do generácie revoltujúcej mládeže z konca šesťdesiatych a prvej polovice sedemdesiatych rokov a ktorého jeho stúpenci nazývali „Mojžišom z Frankfurtu“, sa pri vstupe do vysokej politiky postaral aj o odideologizovanie Zelených tým, že politické frázy nahradil vlastnou charizmou. Až potom sa stala jeho strana prijateľnou pre sociálnych demokratov (a zrejme v týchto dňoch aj pre CDU/CSU a FDP) ako koaličný partner.
Avšak podobne ako na jeseň 1998 pri nástupe do úradu vicekancelára a ministra zahraničia odhadol, že bude s Gerhardom Schröderom spoluvládnuť osem rokov, aj teraz tuší, že éra červeno-zelenej vládnej koalície sa prinajmenšom na niekoľko rokov končí a že do partie príde niekto tretí, napísal Spiegel Online. Keďže liberáli si tradične nárokujú na kreslo šéfa diplomacie, pre Fischera by nezostal v tomto rezorte vysoký post. Možno si chce skutočne na určitý čas oddýchnuť od politiky, možno sa o niekoľko rokov bude pohybovať na politických parketách v Bruseli či v New Yorku, alebo sa dokonca stane nemeckým prezidentom, uvažuje Spiegel Online.
Koaličné rozhovory sa už včera rozbehli. Ako prvý začal vyjednávať predseda SPD Franz Müntefering s predstaviteľmi Zelených so zámerom schválenia Schrödera vo funkcii kancelára. SPD ani CDU Angely Merkelovej nezískali vo voľbách vládnu väčšinu, a aj keď konzervatívci tesne zvíťazili, ich trojmandátová parlamentná prevaha je príliš malá, preto si obaja nárokujú vedenie krajiny. Otázka je, kto z nich dokáže ako prvý sformovať stabilnú vládnu väčšinu.
Kresťanskí demokrati začnú dnes separátne koaličné rokovania s SPD a FDP. Hoci sú liberáli ich preferovaní partneri, získali v parlamente príliš málo kresiel, aby s nimi mohlo CDU/CSU vytvoriť vládnu väčšinu.
Najpravdepodobnejšou možnosťou je v súčasnosti veľká koalícia CDU/CSU s SPD. Ako však povedal Schröder, nevstúpi do vlády pod vedením Merkelovej. Tá tvrdí, že čelné postavenie CDU jej dáva mandát na sformovanie kabinetu.
(apl, Spiegel, SITA)

   Tlač    Pošli

Prečítajte si tiež


https://www.24hod.sk/joschka-fischer-odchadza-do-zakulisia-cl1336.html