Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

26. januára 2017

Juncker: Deň pamiatky obetí holokaustu je ako kompas pre budúcnosť



Jean-Claude Juncker, archívne foto.



Zdieľať
Jean-Claude Juncker, archívne foto. Foto: TASR/AP
Brusel 26. januára (TASR) - Povinnosťou Európanov je nájsť si čas na spomienku na obete vyvražďovania v nemeckých koncentračných táboroch počas druhej svetovej vojny. Uviedol to dnes predseda Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker pri príležitosti Medzinárodného dňa pamiatky obetí holokaustu.


Šéf exekutívy EÚ pripomenul, že Európa si pripomína 75. výročie konferencie vo Wannsee, na ktorej nacistické vedenie "s byrokratickou presnosťou" stanovilo plány na likvidáciu európskych Židov.

"Čím viac roky plynú a tieto udalosti sú pre nás vzdialenejšie, tým dôležitejšia je naša povinnosť zastaviť sa a nájsť si čas na spomienku a reflexiu," uviedol Juncker. Zároveň dodal, že "svätou povinnosťou všetkých ľudí dobrej vôle je nezabúdať na minulosť", čo sú poučné slová od nositeľa Nobelovej ceny za mier Elieho Wiesela, ktorý zomrel minulý rok po tom, ako venoval svoj život hlásaniu posolstva tých, ktorí prežili hrôzy holokaustu.

Podľa Junckera sa každým rokom zmenšujú rady tých, ktorí prežili holokaust, priamych svedkov tejto hrôzy. Aj preto zodpovednosť za šírenie posolstva, ktoré nesmie stratiť svoju silu, zostáva na pleciach mladších generácií.

"Vždy budeme opakovať: Nezabudli sme! Tento rok si po prvý raz pripomíname holokaust bez bývalého nemeckého prezidenta Romana Herzoga, ktorý nás nedávno opustil. Práve on v roku 1996 ukotvil v nemeckom práve 27. január ako Deň pamiatky obetí nacizmu," pripomenul Juncker.

Gesto bývalého nemeckého prezidenta spustilo proces, na konci ktorého Organizácia Spojených národov v roku 2005 vyhlásila Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu, čo sa stalo pri príležitosti 60. výročia oslobodenia nacistického vyhladzovacieho tábora Auschwitz-Birkenau (Osvienčim–Brezinka) 27. januára 1945.

Juncker spresnil, že EÚ ako projekt vychádza z histórie európskeho kontinentu a plne sa hlási k povinnosti pripomínať si ju. Dodal, že v týchto zložitých časoch spomínanie slúži aj ako akýsi "kompas pre budúcnosť", aby sme neopakovali rovnaké chyby a nechytili sa do tých istých pascí ako vtedy, keď sme umožnili šírenie diskriminácie a nenávisti. Podľa jeho slov v čase ľahkého šírenia falošných správ, narastajúceho antisemitizmu a iných druhov nenávisti nemôžeme byť ani trošku zhovievaví k aktom popierania holokaustu.

"História nás varuje, že nenávisť môže rýchlo prerásť v podnecovanie a násilie. Z tohto dôvodu EÚ urobila z boja proti nenávisti a nenávistným prejavom svoju prioritu," pripomenul šéf EK.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Prípad figuríny so zbraňou pred Katedrálou sv. Martina je otvorený
<< predchádzajúci článok
Grécky súd zamietol žiadosť o vydanie ôsmich tureckých vojakov