Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

27. mája 2011

Juncker pripustil, že Grécko nedostane z MMF ďalšie peniazeGrécku hrozí, že od Medzinárodného menového fondu (MMF) nezíska ďalšiu tranžu z úverového programu a pravdepodobnosť, že európske krajiny vyrovnajú prípadný výpadok, ...Zdieľať
jean claude juncker Jean Claude JunckerFoto: SITA/APBRUSEL 27. mája (WEBNOVINY) - Grécku hrozí, že od Medzinárodného menového fondu (MMF) nezíska ďalšiu tranžu z úverového programu a pravdepodobnosť, že európske krajiny vyrovnajú prípadný výpadok, je malá. Vyhlásil to vo štvrtok šéf skupiny ministrov financií eurozóny Jean-Claude Juncker. Grécko pritom čelí rastúcemu tlaku, aby výmenou za ďalšiu pomoc od krajín eurozóny a MMF urýchlilo reformy a predaj štátnych aktív. "MMF môže byť aktívny iba vtedy, keď budú k dispozícii garancie refinancovania na ďalších 12 mesiacov," povedal Juncker na konferencii Luxemburgu. Pokiaľ MMF nevyplatí svoju časť tranže, tak európske krajiny budú čeliť tlaku, aby kompenzovali výpadok, dodal.


Pokiaľ Európania budú musieť vziať na vedomie, že uvoľnenie ďalšej tranže od MMF nemožno technicky realizovať, tak MMF očakáva, že Európania MMF zastúpia a zabezpečia jeho podiel na financovaní. "To nebude fungovať, pretože niektoré parlamenty - v Nemecku, Fínsku a Holandsku a aj inde, to nie sú ochotné urobiť," dodal šéf skupiny Eurogroup.

Situáciu v gréckych verejných financiách posudzujú inšpektori EÚ, Európskej centrálnej banky a MMF. Uvoľnenie ďalšej 12-miliardovej tranže z úverového programu v celkovej sume 110 mld. eur závisí od výsledku ich hodnotenia. Atény sa spoliehajú na ďalšiu tranžu, aby mohli pokryť krátkodobé finančné potreby v sume 13,4 mld. eur.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Ceny americkej ropy a zlata klesli
<< predchádzajúci článok
Šiesti údajní mafiáni sú vo väzbe

Juncker pripustil, že Grécko nedostane z MMF ďalšie peniaze - diskusné fórum čitateľov