Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

01. septembra 2010

JURZYCA: Školám pomôže spoločnosť, tie spoločnosti



Minister školstva Eugen Jurzyca verí, že sa mu podarí, aby spoločnosť pomohla školám, aby sa zlepšili, a tieto školy potom pomôžu ...



Zdieľať
eugen jurzyca Eugen Jurzyca

Foto: SITA/Nina Bednáriková
BRATISLAVA 1. septembra (WEBNOVINY) - Minister školstva Eugen Jurzyca verí, že sa mu podarí, aby spoločnosť pomohla školám, aby sa zlepšili, a tieto školy potom pomôžu spoločnosti. Povedal to dnes v televíznom príhovore pri príležitosti začiatku školského roka. "Dobrá škola dokáže pomôcť celej spoločnosti, môže však byť naozaj dobrou len vtedy, ak spoločnosť pomôže jej. Samozrejme, ak si aj štát poctivo odvedie svoju časť práce. Verím, že sa nám to podarí, a to nielen v nasledujúcom roku. V jeho priebehu bude potrebné zaviesť zmeny, ktoré by mali nášmu školstvu pomôcť. Nechceme sa však ponáhľať prirýchlo," vysvetlil Jurzyca. "Dobrá škola dokáže skvalitniť život nielen tým, ktorí ju navštevujú, ale môže pomôcť ekonomickému rastu celého Slovenska. A čo je vari ešte dôležitejšie, môže zlepšiť morálku a atmosféru v spoločnosti," tvrdí Jurzyca. Za príklad si zobral mladých ľudí, ktorí sú schopní a ochotní nielen presadiť sa v zamestnaní či podnikaní, ale aj pomôcť ľuďom v núdzi či starším, záleží im na tom, aby žili v úspešnej krajine, a čo sa netešia z úspechu, ak ho dosiahnu nekorektne.

Jurzyca vysvetlil aj niektoré novinky v školstve, napríklad postupné zavedenie povinného vyučovania anglického jazyka. "Svetové trendy ukazujú jednoznačne, že angličtina sa stáva povinne vyučovaným jazykom v rastúcom počte krajín. Jej neznalosť bráni našim ľuďom presadzovať sa nielen v zahraničí, ale už aj u nás doma. V cudzine sa musia často absolventi našich vysokých škôl aj preto zmieriť so slabo platenými nekvalifikovanými prácami, u nás doma bráni neznalosť angličtiny stúpaniu na vyššie manažérske priečky. Bez znalosti angličtiny je oveľa zložitejšie študovať odbornú literatúru, či konzultovať riešenia problémov na medzinárodných fórach so zahraničnými expertmi. Nejde však zďaleka len o to, aby sme sa dokázali presadiť profesionálne. Ide aj o nadviazanie priateľstiev v zahraničí, o to prečítať si knihy, či pozrieť filmy, ktoré sa na náš trh vôbec nedostanú, prípadne vychutnať si ich originálne verzie. Ide aj o to, aby sme hranice Slovenska neprekračovali s nepríjemným pocitom vyplývajúcim zo slabého jazykového vybavenia," objasnil minister.
Rezort by chcel aj postupne umiestňovať texty učebníc na internet. "Umožní to nielen učiť sa aj bez toho, aby žiaci museli nosiť učebnice stále so sebou, ale takéto učebnice budú môcť byť prakticky priebežne doplňované o najnovšie poznatky. Navyše, aj po skončení školského roka budú mať žiaci a študenti prístup k učebniciam umiestneným na webe. Prakticky po celý zvyšok života," tvrdí Jurzyca.
Zároveň by sa deti mali začať viac hýbať pod dohľadom odborníkov. "Namiesto veľkých investícií by mali byť platení skôr ľudia, ktorí sa venujú deťom aj po vyučovacích hodinách. Sme si vedomí finančných obmedzení vyplývajúcich zo stavu verejných financií, napriek tomu veríme, že sa trend postupného otvárania školy pre záujmové aktivity deti podarí nastúpiť," dodal Jurzyca.

"Meranie kvality vzdelávania je oveľa ťažšie, než meranie kvality priemyselných výrobkov. Nemáme však inú možnosť, než sa zlepšovať aj v tejto oblasti. Chceme zlepšiť externé hodnotenie škôl a zavádzať interné hodnotenie," podotkol minister a zaželal všetkým vydarený nový školský rok. "Osobitne to želám prváčikom, ktorých čaká jedna z najväčších zmien v živote. Držme palce najviac im," uzavrel Jurzyca.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V budove Discovery Channel rukojemnícka dráma
<< predchádzajúci článok
Človek v ohrození začína v Pakistane svoju misiu