Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

14. augusta 2013

Južná a Severná Kórea sa konečne dohodli, obnovia Kchäsong



Južná a Severná Kórea sa v stredu dohodli na znovuotvorení spoločnej priemyselnej zóny Kchäsong, ktorú KĽDR uzavrela v apríli. Na siedmom kole rokovaní o znovuotvorení komplexu prijali ...



Zdieľať
severna a juzna korea SOUL 14. augusta (WEBNOVINY) - Južná a Severná Kórea sa v stredu dohodli na znovuotvorení spoločnej priemyselnej zóny Kchäsong, ktorú KĽDR uzavrela v apríli.


Na siedmom kole rokovaní o znovuotvorení komplexu prijali päťbodovú dohodu, podľa ktorej obe strany majú vyvinúť "aktívnu snahu" na čo najskoršie obnovenie normálnej prevádzky Kchäsongu.

Dohoda tiež hovorí o zriadení spoločnej komisie, ktorej úlohou bude vyčísliť kompenzácie za straty spôsobené uzavretím zóny. Pred otvorením sa v komplexe uskutoční inšpekcia, ktorá zhodnotí stav objektu.

Severná Kórea po vyostrení napätia v regióne z Kchäsongu začiatkom apríla stiahla všetkých 53 000 zamestnancov, odmietla rokovať o pokračovaní jeho prevádzky a Juhokórejčanom zakázala prístup do komplexu.

Komplex ležiaci 10 kilometrov od hranice medzi znepriatelenými Kóreami vznikol v roku 2004 ako symbol vzájomnej spolupráce, ktorá donedávna pokračovala aj napriek napätiu v regióne. Spoločná zóna pre severokórejský režim predstavuje dôležitý zdroj príjmov a predošlé krízy vo vzťahoch medzi Pchjongjangom a Soulom na prevádzku nemali väčší vplyv.

Rokovania sa konajú necelý týždeň pred začiatkom veľkého americko-juhokórejského vojenského cvičenia, ktoré KĽDR považuje za provokáciu. Asi 50 000 juhokórejských a 30 000 amerických vojakov budú od budúceho pondelka nacvičovať vojenskú inváziu do KĽDR. "Ak sa cvičenie uskutoční, podmienky v regióne sa zhoršia až na pokraj vojny," uviedla vo vyhlásení vláda KĽDR.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Deficit verejných financií by mal v budúcom roku dosiahnuť 2,9 %
<< predchádzajúci článok
D. Lipšic: Volebné zákony nevyriešia čierne peniaze v politike