Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

29. mája 2011

K Fukušime sa blíži silný tajfún, experti sa boja úniku



K japonskej jadrovej elektrárni Fukušima I, ktorú poškodilo zemetrasenie a následné tsunami, sa blíži silný tajfún Songda. Spoločnosť TEPCO, ktorá prevádzkuje elektráreň, priznáva, že zariadenie nie ...



Zdieľať
v japonskej elektrarni vybuchol dals TOKIO 28. mája (WEBNOVINY) - K japonskej jadrovej elektrárni Fukušima I, ktorú poškodilo zemetrasenie a následné tsunami, sa blíži silný tajfún Songda. Spoločnosť TEPCO, ktorá prevádzkuje elektráreň, priznáva, že zariadenie nie je ešte dostatočne zabezpečené proti ďalším živelným pohromám. Experti sa obávajú, že prudké dažde by mohli do okolia odplaviť veľké množstvo rádioaktívneho materiálu. TEPCO preto postrekuje areál elektrárne syntetickou živicou, aby zabránila úniku rádioaktívnych látok následkom silného dažďa alebo vetra.


Búrkový systém Songda sa momentálne nachádza pri Taiwane a smeruje k Japonsku s vetrom o rýchlosti až 216 kilometrov za hodinu. Očakáva sa, že Tokio by mohol tajfún zasiahnuť už v pondelok. Zatiaľ nie je isté, či priamo zasiahne aj Fukušimu, ktorá je od Tokia vzdialená vyše 200 kilometrov smerom na severovýchod.

Jadrovú elektráreň Fukušima I na severovýchodnom pobreží japonského ostrova Honšu zasiahlo 11. marca silné zemetrasenie a obrovská vlna tsunami, ktoré mali za následok sériu vážnych havárií a únik rádioaktivity do okolia. V najmenej troch reaktoroch sa po zlyhaní chladenia roztavilo jadrové palivo a radiácia z neho začala unikať do okolia.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Pred dovolenkou v zahraničí si skontrolujte cestovný pas
<< predchádzajúci článok
Ceny americkej ropy a zlata posilnili

K Fukušime sa blíži silný tajfún, experti sa boja úniku - diskusné fórum čitateľov