Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

23. apríla 2021

K ISS mieri loď Crew Dragon, vezie aj astronauta z Európskej vesmírnej agentúryZ floridského Mysu Canaveral v piatok vzlietla loď Crew Dragon, ktorá vezie na Medzinárodnú vesmírnu ...Zdieľať
spacex_crew_launch_27855 b8ba795d5d3a44669fd9eed890b4f21d 676x461 23.4.2021  - Z floridského Mysu Canaveral v piatok vzlietla loď Crew Dragon, ktorá vezie na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS) štyroch astronautov.


Američania Shane Kimbrough a Megan McArthur, Francúz Thomas Pesquet a Japonec Akihiko Hošide sú prvou posádkou, ktorá tento rok odletela do vesmíru z americkej pôdy. Na ISS by mali doraziť v sobotu a stráviť tam pol roka, informuje spravodajský portál BBC.

Posádka Crew-1 sa vráti na Zem


Vesmírnu loď spoločnosti SpaceX vyniesla na orbitu raketa Falcon 9, ktorá odštartovala o 05:49 miestneho času (11:49 stredoeurópskeho letného času).

S novými členmi posádky bude na ISS 11 ľudí, hoci len na krátko. Prichádzajúci tím, Crew-2, sa vystrieda s posádkou Crew-1, ktorá priletela na stanicu v novembri. Mike Hopkins, Victor Glover, Sóiči Noguči a Shannon Walker by sa mali vrátiť na Zem na budúci týždeň.

Let je dôležitý aj pre Európu


Piatkový let je obzvlášť dôležitý pre európsky vesmírny program. Pesquet je prvým astronautom z Európskej vesmírnej agentúry (ESA), ktorý letí na ISS v rámci komerčného programu NASA s vesmírnymi loďami Crew Dragon od SpaceX.

Spomenutá loď Dragon, ktorú pomenovali Endeavour, pritom už do vesmíru letela. Vlani v máji ju SpaceX a americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) poslali na ISS v rámci pilotovanej misie Demo-2, prvej misie po deviatich rokoch, ktorá vzlietla z USA. Prvý stupeň Falcon 9 zase v novembri vyniesol na obežnú dráhu Zeme loď s Crew-1.


Zdroj: Webnoviny.sk - K ISS mieri loď Crew Dragon, vezie aj astronauta z Európskej vesmírnej agentúry © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Kulinárske krimi Diabolský plod
<< predchádzajúci článok
Art Film Fest uvedie filmy z celého sveta, ale aj rekordný počet domácich premiér

K ISS mieri loď Crew Dragon, vezie aj astronauta z Európskej vesmírnej agentúry - diskusné fórum čitateľov