Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

07. januára 2017

K najväčším výzvam životného prostredia patria odpady, ovzdušie a lesy



Na snímke pohľad na lesy v bývalom vojenskom obvode Javorina v okrese Kežmarok 6. októbra 2014.



Zdieľať
Na snímke pohľad na lesy v bývalom vojenskom obvode Javorina v okrese Kežmarok 6. októbra 2014. Foto: TASR/Oliver Ondráš
Bratislava 7. januára (TASR) – Medzi najväčšie výzvy životného prostredia na Slovensku patria nakladanie s odpadom, kvalita ovzdušia a lesy. Ukázala to štúdia Inštitútu environmentálnej politiky (IEP), ktorá mala identifikovať oblasti, v ktorých SR najviac zaostáva za krajinami OECD. Problémom je aj ohrozenie obyvateľstva povodňami. Podľa modelu World Resource Institute sa táto hrozba týka nadpriemerne veľa obyvateľov.


"Na základe medzinárodne porovnateľných ukazovateľov Slovensko za vyspelými krajinami najviac zaostáva v spracovaní odpadu a kvalite ovzdušia. Miera spracovania odpadu je jedna z najnižších v EÚ. Pri ovzduší máme problém s nadmernou prašnosťou, prízemným ozónom a vysokými koncentráciami oxidu dusičnatého," píšu autori analýzy Martin Haluš a Ján Dráb. Pre prekračovanie miery odporúčanej ťažby sa rozhodli ako tretiu oblasť vybrať lesy.

Medzi silné stránky životného prostredia na Slovensku patrí podľa nich nízka spotreba vody na obyvateľa a jej obrovské zásoby. "Kvalita pitnej vody z verejných prípojok sa tiež zdá byť dostatočná. Problém však môže predstavovať znečistená voda z vlastných studní. Celková kvalita života zatiaľ nepredstavuje väčší problém ako v iných krajinách OECD, aj keď existuje priestor na zlepšenie," konštatuje sa v materiáli.

Priemerné výsledky dosahuje SR v biodiverzite, kvalite pôdy a vplyvoch životného prostredia na hospodárstvo. Stav životného prostredia na Slovensku je vo všeobecnosti hodnotený pozitívne. "Podľa svetovo najucelenejšieho indexu EPI (Environmental Performance Index) má Slovensko 24. najlepšie životné prostredie zo 180 hodnotených krajín. Podľa EPI najlepšie výsledky dosahujeme v biodiverzite a biotopoch, naopak najväčšiu výzvu predstavuje kvalita ovzdušia," približuje analýza.

Upozornila tiež, že spotreba Slovenska je vyššia ako jeho prírodné možnosti. Aj keď je relatívne nižšia než v krajinách OECD, biokapacita krajiny nepostačuje ani na takúto úroveň spotreby.

Napriek tomu, že má Slovensko prísnu environmentálnu legislatívu, problémom je jej vymožiteľnosť. Dlhodobo podpriemerné výsledky SR dosahuje tiež vo výskume a vývoji, a to tak v rámci enviro-patentov, ako aj enviro-citácií.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Ak Británia odíde z EÚ, Mayovej strana stratí hlavného donora
<< predchádzajúci článok
Bývalý portugalský prezident a premiér Mário Soares zomrel