Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

04. decembra 2018

K preventívnym prehliadkam môžu motivovať aj zamestnávatelia



K preventívnym prehliadkam zamestnancov môžu motivovať aj zamestnávatelia. Najviac sa ich snažia motivovať veľké zahraničné firmy. Ukázal to prieskum portálu ...



Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/Milan Kapusta
Bratislava 4. decembra (TASR) – K preventívnym prehliadkam zamestnancov môžu motivovať aj zamestnávatelia. Najviac sa ich snažia motivovať veľké zahraničné firmy. Ukázal to prieskum portálu Profesia.sk, ktorý robili v októbri a v novembri na vzorke 5300 respondentov.


"Súvisí to s tým, že veľké firmy najviac investujú do preventívnych programov," povedala manažérka komunikácie portálu Daniela Beráková. Podľa nej zavážia tiež firemná kultúra a štandardy alebo dochádzkový systém, ktorý dopredu počíta s absenciou z dôvodu návštevy lekára.

Najväčšie bariéry v možnosti absolvovať prehliadky pociťujú zamestnanci malých súkromných firiem. Od preventívnej návštevy lekára ľudí najviac odrádzajú dlhé čakanie a chorí pacienti v čakárni, nemožnosť objednania sa na konkrétny termín, absencia či komplikácie v práci a nevľúdnosť prostredia u lekára. Podľa Berákovej sa práve zamestnanci malých súkromných firiem najviac boja, že vymeškajú a budú mať v práci problémy.

Najviac ľudí v prieskume (49 percent) uviedlo, že by ich motivovalo, keby ich na preventívnu prehliadku upozornili či pozvali priamo z ambulancie. Zvýhodnenie vo forme odpočítateľnej položky z odvodov alebo daní by uvítalo 20,5 percenta opýtaných, 20 percent by chcelo zľavu na lieky či výživové doplnky. Spoplatnenie niektorých úkonov v prípade zanedbania prevencie by bolo motivačné len pre 8,2 percenta ľudí.

Aj odborníci sa prihovárajú za pozitívnu motiváciu, pretože najviac sa prevencii podľa nich vyhýbajú práve chudobní ľudia a ľudia z marginalizovaných skupín.

Pokiaľ ide o pozývanie pacientov na preventívne prehliadky, podľa hlavnej odborníčky pre všeobecné lekárstvo ministerstva zdravotníctva Jany Bendovej by nemalo želaný efekt. "V mojej ambulancii sme to v jednom období tak robili a úspešnosť tohto opatrenia bola iba desať percent. Ak pacienti chcú, môžu si nastaviť notifikácie od zdravotných poisťovní," tvrdí.

Problémom je podľa nej veková štruktúra všeobecných lekárov pre dospelých a ich nedostatok. "Ich priemerný vek je 56 rokov a už teraz na Slovensku chýba asi 500 všeobecných lekárov. Preto je nepravdepodobné zlepšenie situácie v tom, že sa bude čakať kratšie," hovorí Bendová.

K zlepšeniu motivácie ľudí má prispieť projekt mapaprevencie.sk. Cieľom je podľa garantky projektu Zuzany Katreniakovej z Ústavu sociálnej a behaviorálnej medicíny Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach združiť aktérov, ktorí sa aktívne podieľajú na aktivitách v oblasti prevencie alebo ich podporujú. Ďalej vytvoriť priestor pre odbornú diskusiu.

Ministerstvo zdravotníctva spustilo projekt Rok prevencie zdravotného stavu obyvateľov Slovenska. Má zvýšiť zodpovednosť za vlastné zdravie, presadzovanie aktívneho prístupu k zdravému životnému štýlu a zvyšovanie kvality života. Ministerstvo chce tiež zvýšiť informovanosť o dôležitosti preventívnych prehliadok.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Rozprava o rozpočte sa v parlamente skončila, hlasovanie bude v stredu
<< predchádzajúci článok
R. Baláž: Na podporu poľnohospodárov a potravinárov má ísť 50 mil. eur