Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

07. októbra 2009

Kabinet bude rokovať o vede aj učiteľských úväzkochVláda sa dnes bude zaoberať novým modelom financovania vedy a techniky na Slovensku, ktorý predkladá minister školstva Ján Mikolaj. Podľa jeho plánu by mala veda a technika na Slovensku dostať viac ...Zdieľať
BRATISLAVA 7. októbra (WEBNOVINY) - Vláda sa dnes bude zaoberať novým modelom financovania vedy a techniky na Slovensku, ktorý predkladá minister školstva Ján Mikolaj. Podľa jeho plánu by mala veda a technika na Slovensku dostať viac peňazí z podnikateľských zdrojov. Hlavným cieľom nového modelu je vytvárať podmienky pre zlepšenie spolupráce medzi vysokými školami, Slovenskou akadémiou vied a podnikateľskou sférou v oblasti vedy a techniky a tiež zvýšenie investovania podnikateľskej sféry do vedy a techniky. V tomto duchu nový model financovania ráta s podporou vzniku a rozvoja inkubačných centier: start-up, spin off (zo štátneho rozpočtu), technologických inkubátorov (zo štátneho rozpočtu), vedecko-technologických parkov (zo štátneho rozpočtu), národného systému pre transfer technológií (z operačného programu Výskum a vývoj a zo štátneho rozpočtu) a výskumno-vývojových centier (z operačného programu Výskum a vývoj).


Jedným z bodov rokovania vlády sú úväzky učiteľov. Od novembra by mali menej učiť výchovní poradcovia, učitelia poverení experimentálnym overovaním, pedagógovia na bilingválnych školách a za istých podmienok aj riaditelia stredných škôl. Flexibilnejší úväzok by mali mať vychovávatelia. Ministerstvo školstva odôvodňuje zníženie úväzkov náročnejšou prípravou na vyučovanie. Niektorým učiteľom sa zníži týždenný pracovný úväzok o jednu, iným aj o štyri hodiny. Riaditelia stredných škôl budú môcť učiť aj o šesť hodín menej.

Minister Mikolaj dnes predloží kabinetu správu o stave výskumu a vývoja v SR za roky 2003-2007. Podľa jej záverov patrí Slovensko z hľadiska investovania do výskumu a vývoja medzi krajiny Európskej únie s najnižším objemom celkových finančných prostriedkov vyčleňovaných do oblasti výskumu a vývoja. Podiel výdavkov v relatívnom vyjadrení voči hrubému domácemu produktu (HDP) u nás v posledných rokoch klesá. V roku 2007 predstavovali investície do výskumu a vývoja 0,46 percenta HDP, pričom európsky priemer bol 1,83 percenta HDP.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Ceny zlata a ropy v utorok posilnili
<< predchádzajúci článok
Kongres ocenil dalajlámu za jeho prínos k svetovému mieru

Kabinet bude rokovať o vede aj učiteľských úväzkoch - diskusné fórum čitateľov