Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

28. septembra 2012

Kabinet dal zelenú zrušeniu vernostných systémov



Zákaz vernostných systémov na lieky na predpis ako aj zrušenie reťazcov verejných lekární je o čosi reálnejšie. Vláda na svojom mimoriadnom piatkovom rokovaní odobrila rozsiahle ...



Zdieľať
lekaren BRATISLAVA 28. septembra (WEBNOVINY) - Zákaz vernostných systémov na lieky na predpis ako aj zrušenie reťazcov verejných lekární je o čosi reálnejšie.


Vláda na svojom mimoriadnom piatkovom rokovaní odobrila rozsiahle zmeny v návrhu novely zákona o liekoch, medzi ktorými sú aj spomínané opatrenia.

Predkladateľ, ktorým je ministerstvo zdravotníctva, navrhuje vypustiť ustanovenie o vernostnom systéme, nakoľko tieto opatrenia s marketingovým charakterom podľa neho oslabujú odborný a zdravotnícky charakter činnosti.

"Konkurenčný boj medzi verejnými lekárňami o pacienta sa má viesť na odbornej úrovni," konštatuje rezort, ktorý navrhuje zakázať poskytovanie peňažných či nepeňažných plnení, výhody a dary pri liekoch, dietetických potravinách i zdravotníckych pomôckach, ktoré sú vydávané na lekársky predpis.


Ministerstvo chce znížiť spotrebu liekov

Ministerstvo chce zrušením takýchto benefitov odstrániť praktiky, ktoré vedú k zvyšovaniu spotreby liekov, vrátane tých, ktoré nie sú viazané na lekársky predpis. Ako rezort konštatuje, každá činnosť podporujúca spotrebu liekov, je v rozpore s cieľmi štátnej zdravotnej politiky.

Proti rušeniu vernostných systémov vystúpila spoločnosť Mirakl, prevádzkovateľ siete lekární Dr. Max. Okrem hromadnej pripomienky, ktorú k zákonu podali, začali aj petíciu za zachovanie vernostných systémov.

Doposiaľ sa pod ňu podpísalo 20 tisíc ľudí, pričom podľa generálneho riaditeľa Dr. Max Tomáša Slechana očakávajú, že ďalšie podpisy pribudnú ešte počas októbra, kedy bude petícia trvať. Následne ju chcú predložiť poslancom NR SR.


Zrušenie reťazcov lekární

Navrhovaná legislatíva prináša pre poskytovateľov lekárenskej starostlivosti aj ďalšiu zmenu. Fyzická a právnická osoba by po novom dostala povolenie na poskytovanie lekárenskej starostlivosti len v jednej verejnej lekárni a v jednej pobočke verejnej lekárne, čo by v praxi znamenalo zrušenie reťazcov lekární.

Návrh novej legislatívnej úpravy sa dotýka aj odbornej spôsobilosti odborného zástupcu v lekárni, ktorého prax by sa mala predĺžiť zo súčasných troch na päť rokov.

V nadväznosti na reguláciu marketingových aktivít sa definuje odborné podujatie určené zdravotníckym pracovníkom. Návrh spresňuje, že súčasťou takéhoto podujatia môže byť aj sprievodný program, ten však nesmie presiahnuť 20 % z celkového času odborného podujatia.


Návrh zákona stanovuje nové povinnosti

Rezort pripravil v navrhovanej legislatíve aj niekoľko ďalších zmien. Medzi nimi aj opatrenia, ktoré majú zabrániť vstupu falošných liekov do legálneho dodávateľského reťazca. Rezort to chce dosiahnuť úpravou ustanovení o výrobe, veľkodistribúcii a výdaji humánnych liekov.

Držiteľom jednotlivých povolení návrh zákona stanovuje nové povinnosti. Výrobcovia liekov budú po novom napríklad overovať výrobcov, dovozcov a distribútorov, od ktorých si zabezpečuje účinné látky. Kontrolovať budú aj pravosť a kvalitu účinných látok a pomocných látok použitých ako vstupné suroviny pri výrobe humánnych liekov.

Nové povinnosti pribudnú aj veľkodistribútorom liekov, ktorí majú zabezpečiť, aby sa do legálneho liekového reťazca nedostali falošné lieky. Okrem iného budú overovať výrobcov a sprostredkovateľov liekov či kontrolovať bezpečnostné prvky na vonkajšom obale lieku.

Návrh zákona upravuje aj novú činnosť - sprostredkovanie nákupu a predaja liekov. Návrh z dielne ministerstva prináša úpravu aj v oblasti vývozu liekov. Export by mal byť monitorovaný Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv. Ak bude liek na Slovensku nedostatkový, ústav nepovolí jeho vývoz. Ak novelu zákona o liekoch odobria aj poslanci, účinnosť nadobudne 2. januára budúceho roka.


Ceny liekov na najnižšej úrovni v EÚ

Ceny liekov, zdravotníckych pomôcok a dietetických potravín by na Slovensku nemali byť vyššie ako priemer troch najnižších cien v Európskej únii. Predpokladá to návrh novely zákona o rozsahu a podmienkach úhrady liekov z dielne ministerstva zdravotníctva, ktorý v piatok odobrila vláda na svojom rokovaní.

Návrh má zaviesť spravodlivejšiu metódu stanovovania cien liekov v SR, ktorá zohľadňuje zmeny cien v iných členských štátoch EÚ a zmeny výmenných kurzov. "Ceny liekov, zdravotníckych pomôcok a dietetických potravín by aj naďalej mali ostať na jednej z najnižších úrovní v rámci Európskej únie, čo predpokladá trvalo udržateľný rast výdavkov na lieky, zdravotnícke pomôcky a dietetické potraviny,“ konštatuje ministerstvo zdravotníctva v návrhu. V súčasnosti sú ceny liekov v SR na úrovni druhých najnižších v EÚ.

Ako pred časom pre agentúru SITA uviedol Tomáš Szalay z Health policy institute, priemer troch čísel má menšie výkyvy a dá sa lepšie predpovedať. Či je to je druhá najnižšia cena, alebo to bude priemer troch, sa mu nezdajú byť zásadne odlišné veličiny.


Iný názor farmaceutických spoločností

"Toto na pacientov nebude mať zrejme žiaden dopad,“ povedal pre agentúru SITA. Iný názor na zmenu určovania cien liekov majú farmaceutické spoločnosti. Tie upozorňujú, že už terajšie nízke ceny liekov spôsobujú ich vývoz do krajín EÚ a následne ich nedostatok pre slovenských pacientov.

Ministerstvom navrhovaná referenčná cena liekov podľa farmafiriem v ešte väčšej miere spôsobí reexport liekov. V rámci pripomienkového konania preto navrhovali, aby cena liekov bola stanovená na úroveň tretej najnižšej ceny v rámci EÚ, čím by sa podľa nich zvýšila dostupnosť liekov a znížil ich vývoz so Slovenska.

Novelou zákona o úhrade liekov chce ministerstvo zároveň prinavrátiť predchádzajúci systém očkovania, ktorý platil do decembra minulého roka. Vakcínu vydávanú na recept, by si tak opäť mali v lekárňach vyzdvihnúť pacienti a priniesť k lekárovi, ktorý ich zaočkuje.


Systém vakcinácie sa vráti

Vakcíny si v súčasnosti musia obstarávať priamo lekári a skladovať ich v ambulanciách. Náklady im následne prepláca zdravotná poisťovňa. Keďže podľa rezortu pri tomto systéme mešká vakcinácia, najmä pre financie, rozhodlo sa prinavrátiť pôvodný stav.

"Pri neriešení vzniknutej situácie by mohlo dôjsť k ohrozeniu zdravia pacientov, v najhoršom prípade až k ohrozeniu života napríklad vznikom epidémií častokrát veľmi ťažkých infekčných ochorení,“ uvádza sa v návrhu. Návrh vyníma z osobitného spôsobu úhrady zdravotnou poisťovňou okrem vakcín aj depotné antipsychotiká.

Ministerstvo informovalo o zámere vrátiť systém vakcinácie ešte v júni tohto roka. Ministerka Zuzana Zvolenská vtedy uviedla, že problém je nielen v platbách od poisťovní, ale aj v technickom vybavení ambulancií. Situácia podľa ministerky zašla tak ďaleko, že sa odkladalo očkovanie predovšetkým starších detí.

Ak novela zákona o úhrade liekov prejde i parlamentom, účinná by mala byť od januára budúceho roka.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Prokremeľská mládež ničí Pussy Riot, vydala zoznam členiek
<< predchádzajúci článok
Islandská premiérka odovzdáva štafetu, v politike končí