Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

27. júna 2012

Kabinet odsúhlasil zlúčenie vojenských tajných služieb



Voľby boli poznačené únikom informácií Úniky spravodajských materiálov poznačili kampaň pred marcovými parlamentnými voľbami. V novembri 2011 z VOS unikli prepisy telefonátov ...



Zdieľať
tajne BRATISLAVA 27. júna (WEBNOVINY) – Voľby boli poznačené únikom informácií


Úniky spravodajských materiálov poznačili kampaň pred marcovými parlamentnými voľbami. V novembri 2011 z VOS unikli prepisy telefonátov novinárov z denníka Pravda, medzi ktorými bol aj rozhovor s Robertom Kaliňákom (Smer-SD).

VOS monitorovala aj bývalého riaditeľa spravodajskej televízie Michala Gučíka. Za túto kauzu napokon Ľubomír Galko (SaS) zaplatil núteným odchodom z kresla ministra obrany.

V decembri vypukla kauza Gorila, keď sa na verejnosť dostali údajné dokumenty SIS o odpočúvaní jedného bytu. Uvádzajú sa tam rôzne podozrenia o údajnom ovplyvňovaní politiky finančnou skupinou. Rozsiahly materiál popisuje dosadzovanie politických nominantov do štátnych podnikov, provízie pri privatizácii a pavučinu vzťahov naprieč politikou, podnikateľskou sférou a bezpečnostnými zložkami.

Odpočúvacie kauzy zavŕšilo zverejnenie prepisov SMS-iek a napokon aj videozáznamu, z ktorých vyplýva, že predseda SaS Richard Sulík ako predseda parlamentu o svojej politickej činnosti diskutoval s kontroverzným podnikateľom Mariánom Kočnerom. Slovensko smeruje k zlúčeniu dvoch vojenských tajných služieb do jednej, kabinet v stredu schválil návrh novely zákona z dielne rezortu obrany, ktorá to umožní.

V prípade odsúhlasenia normy v parlamente sa od 1. januára 2013 kontrarozviedka, teda Vojenské obranné spravodajstvo (VOS) a rozviedka - Vojenská spravodajská služba (VSS) zlúčia do jednej špeciálnej služby. Názov novej služby bude Vojenské spravodajstvo a má plniť úlohy vnútorného aj zahraničného spravodajského zabezpečenia obrany Slovenska.

V súčasnosti sa VSS zameriava na rozviednu činnosť s cieľom získavať informácie zo zahraničia, úlohou VOS je zasa eliminovať činnosť zahraničných služieb na území Slovenska. Po novom bude rozviedka aj kontrarozviedka podliehať jednému riaditeľovi, podobne, ako je to pri Slovenskej informačnej službe (SIS).


Zlúčenie nie je riešením, myslí si Fedor

Návrh kritizoval bývalý minister obrany a poslanec Martin Fedor, podľa ktorého zlúčenie nie je riešením. Myslí si, že v prvom rade treba odstrániť duplicity v úlohách spravodajských služieb. "Dnes robia všetci všetko. Ich úlohy a kompetencie sa prekrývajú takmer na vlas. Musí nastať deľba úloh," povedal.

Podľa Fedora vojenské spravodajstvo by sa malo venovať výlučne činnosti pôsobnosti našich ozbrojených síl, teda jeho pôsobnosť by sa mala zúžiť len na pôsobenie ozbrojených síl nielen vo vnútri štátu, ale aj v misiách, pri spravodajskej ochrane našich vojakov. Fedor tiež navrhuje zásadnú organizačnú zmenu, podľa ktorej by Vojenské spravodajstvo malo byť opäť podriadené generálnemu štábu. "Takto to kedysi bolo. Podriadenosť pod ministra sa udiala v 50-tych rokoch po radách sovietskych poradcov," uviedol.

Podľa ministra obrany Martina Glváča (Smer-SD) je Fedorov návrh absurdný. "Je pravdou, že som otvorený návrhom na efektívne fungovanie a kontrolu zlučovaného vojenského spravodajstva, ale návrh pána poslanca Fedora je taký neodborný, že je až absurdný. Skúšam si predstaviť, ako by ma napríklad na rokovaní ministrov obrany krajín V4 pri téme vojenské spravodajstvo musel za rokovacím stolom vystriedať náčelník generálneho štábu, pričom za stolom by sedeli zvyšní traja ministri obrany," povedal Glváč.


Premiér považuje za otvorenú tému aj integrovanie SIS

Minister obrany predložil návrh na základe schváleného Programového vyhlásenia vlády. V ňom kabinet avizoval aj ďalšie plány, ktoré má s tajnými službami. Vládna moc chce efektívnejšie mechanizmy kontroly spravodajských služieb s cieľom predchádzať únikom utajovaných materiálov a zabezpečiť rast ich dôveryhodnosti. To má však upraviť až komplexný návrh zákona o spravodajských službách.

Premiér Robert Fico považuje za otvorenú tému aj celkové integrovanie Slovenskej informačnej služby s vojenskými tajnými službami, resp. zlúčeným vojenským spravodajstvom. „Prvý krok, ktorý chceme urobiť, je zlúčenie vojenských tajných služieb, potom budeme diskutovať o vzťahu SIS a zlúčenej vojenskej tajnej služby, čiže v tomto okamihu hovoríme o medzikroku,“ povedal Fico koncom mája.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Agentúra Egan-Jones znížila rating Nemecka
<< predchádzajúci článok
Video: Na provládnu sýrsku televíziu zaútočili