Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

03. novembra 2010

Kabinet schválil návrh na zlúčenie SRo a STVKatastrofálny stav v hospodárení Slovenskej televízie (STV) je jedným z hlavných dôvodov rýchlej transformácie verejnoprávnych STV a SRo. Minister kultúry ...Zdieľať
krajcer Ilustračné foto SITA/Ľudovít VaniherBRATISLAVA 3. novembra (WEBNOVINY) - Katastrofálny stav v hospodárení Slovenskej televízie (STV) je jedným z hlavných dôvodov rýchlej transformácie verejnoprávnych STV a SRo. Minister kultúry predložil vláde návrh zákona o Rozhlase a televízii Slovenska (RTS), ktorým sa majú STV a SRo zlúčiť do nového verejnoprávneho RTS. Na dnešnom rokovaní vlády návrh prešiel s pripomienkami, v parlamente sa má prerokovať v skrátenom legislatívnom konaní. Minister kultúry Daniel Krajcer (SaS) zdôvodňuje skrátené legislatívne konanie hrozbou značnej hospodárskej škody. Argumentuje vykonávacím plánom a programovým konceptom STV, v ktorom sa na budúci rok počíta s mínusom až 37 miliónov eur.


Krajcer tvrdí, že spojením SRo a STV by štát ušetril len v roku 2011 najmenej 1,65 milióna eur
Nové verejnoprávne médium má mať dve základné samostatne hospodáriace organizačné zložky - Slovenský rozhlas a Slovenskú televíziu. Právnu subjektivity však bude mať RTS ako právnická osoba zapísaná v obchodnom registri. Za riadenie a rozvoj Rozhlasu a televízie Slovenska má zodpovedať generálny riaditeľ, ktorého zvolia poslanci. Druhým orgánom bude deväťčlenná Rada. Úlohou nového generálneho riaditeľa, ktorého by parlament mohol po schválení zákona zvoliť buď koncom tohto alebo začiatkom budúceho roka, bude stabilizovanie televízneho vysielania. Má tiež pripraviť podmienky na fungovanie média od roku 2012, keď sa má zmeniť financovanie verejnoprávnej RTS. Majú zaniknúť tzv. koncesie a nahradiť ich má každoročný jednorazový príspevok zo štátneho rozpočtu. Ministerstvo kultúry navrhuje, aby zákon o RTS platil k 1. januáru budúceho roka. K novému systému fungovania i financovania verejnoprávnych médií sa kabinet Ivety Radičovej zaviazal v programovom vyhlásení vlády. Súčasnú situáciu označil za neudržateľnú. Zlúčenie SRo a STV do jednej inštitúcie má byť prvým krokom tvorby nového modelu verejnoprávneho vysielania na Slovensku. Zmena si vyžiada i novelizáciu ďalších zákonov, napríklad zákona o vysielaní a retransmisii, o rozpočtových pravidlách verejnej správy, o digitálnom vysielaní programových služieb či zákona o Audiovizuálnom fonde.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
EkoFond odmení školy, ktoré chcú šetriť energiu
<< predchádzajúci článok
Sopka Merapi opäť vybuchla, silnejšie než predtým