Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

01. apríla 2009

Kabinet súhlasí so zvýšením osobitných príspevkov pre baníkovOsobitné štátne príspevky pre baníkov by sa mali od začiatku júna tohto roka zvýšiť. Vyplýva to z návrhu novely zákona o osobitnom príspevku baníkom, ktorý predložil poslanec Vladimír Jánoš ...Zdieľať
BRATISLAVA 1. apríla (WEBNOVINY) - Osobitné štátne príspevky pre baníkov by sa mali od začiatku júna tohto roka zvýšiť. Vyplýva to z návrhu novely zákona o osobitnom príspevku baníkom, ktorý predložil poslanec Vladimír Jánoš (Smer-SD). S navrhovanou novelou vyjadrila vláda v stredu súhlas. Príspevok od štátu v sume 80 eur mesačne by mali dostávať tí bývalí baníci, ktorí túto prácu ukončili kvôli dosiahnutiu najvyššej prípustnej expozície zo zamestnania alebo pre ohrozenie chorobou z povolania. Ak osoba pracovala ako baník najmenej 15 rokov a dovŕšila 55 rokov, mala by mať nárok na štátny príspevok vo výške 350 eur mesačne. V súčasnosti osobitný príspevok pre baníkov dosahuje 63,07 eura mesačne, ak baník skončil pracovný pomer v baníckej spoločnosti alebo bol prevedený na inú prácu mimo podzemia hlbinných baní. V prípade baníka, ktorý bol prevedený na inú, menej rizikovú prácu v podzemí hlbinných baní, príspevok predstavuje 49,79 eura.


Príspevok štát podľa navrhovanej novely neprizná bývalým baníkom, ktorí poberajú invalidný dôchodok alebo úrazovú rentu vo vyššej alebo v rovnakej výške ako je osobitný príspevok, na ktorý by mali nárok. Dávka takisto nebude patriť bývalým baníkom, ktorí dostávajú starobný alebo predčasný starobný dôchodok a ani baníkom, ktorí dosiahli 62 rokov. "Predpokladá sa, že osobitný príspevok sa bude poskytovať približne 1 196 oprávneným osobám, z toho 550 osobám s vekom aspoň 55 rokov," uvádza poslanec v sprievodnom materiáli. V rámci celkového počtu poberateľov je podľa poslanca v súčasnosti približne 153 poberateľov, ktorým uhrádza osobitný príspevok zamestnávateľ, pričom podľa navrhovanej novely táto povinnosť prejde na štát. Navrhovaná novela by si mala zo štátneho rozpočtu do konca tohto roka vyžiadať 1 mil. eur a v ďalších rokoch 2,4 mil. eur.

SITA

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Favoritom stávkových kancelárií je i v 2. kole Gašparovič
<< predchádzajúci článok
Na hlasovanie o prezidentovi treba preukaz totožnosti

Kabinet súhlasí so zvýšením osobitných príspevkov pre baníkov - diskusné fórum čitateľov

Budem mať nárok na štátny príspevok pre baníkov a v akej výške?2.4. 12:15:02