Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Gala

15. júna 2009

Káhira tvrdí, že im Nemecko urkradlo NefertitiEgypt čoskoro poskytne dôkazy o tom, že 3400 rokov starú bustu kráľovnej Nefertiti vyviezlo Nemecko z africkej krajiny nelegálne. Vyhlásil to šéf egyptských pamiatkarov a archeológov Záhí Havás. V ...Zdieľať
BRATISLAVA 15. júna (WEBNOVINY) - Egypt čoskoro poskytne dôkazy o tom, že 3400 rokov starú bustu kráľovnej Nefertiti vyviezlo Nemecko z africkej krajiny nelegálne. Vyhlásil to šéf egyptských pamiatkarov a archeológov Záhí Havás. V rozhovore pre berlínsky denník Tagesspiegel uviedol, že "ešte zhromažďujú informácie, očakáva však, že onedlho ich bude dosť na to, aby predložili formálnu žiadosť berlínskemu múzeu o návrat busty." Legendárnu sochu priviezli do Berlína v roku 1913, rok po tom, ako ju na brehu Nílu objavil nemecký archeológ Ludwig Borchardt.


Káhira začala o vydanie sochy bojovať v 30. rokoch, nemecké vlády, Hitlerova ako prvá, však postupne jej žiadosť zamietli. "Zjavne nie sú žiadne dokumenty, ktoré by poukazovali na to, že Nefertiti odišla z Egypta legálnym spôsobom," dodal Havás. Známy egyptológ zároveň upozornil, že do vyriešenia problému nebudú spolupracovať s berlínskym Novým múzeom, kde sa busta nachádza, a ktoré otvoria pre verejnosť v októbri.

Nefertiti bola predtým vystavená v berlínskom Egyptskom múzeu, kde si ju ročne prišlo pozrieť takmer pol milióna návštevníkov. "To, čo nám ukradli, by nám mali vrátiť a to sa týka aj piatich diel, ktoré sú pre našu kultúru jedinečné. Nefertiti je jedným z nich," dodal Havás. Nemecké oficiálne miesta údajne uviedli, že sú ochotné uvažovať o dočasnom návrate sochy do Káhiry, sú však obavy, že cesta by mohla bustu ťažko poškodiť.

SITA/AFP

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Legendárny raper Tupac Shakur, by v utorok oslávil 38 rokov
<< predchádzajúci článok
Video: Wilsonic 2009 - "Môžeme byť aj nu jazz," tvrdí Axel Reinemer z Jazzanova

Káhira tvrdí, že im Nemecko urkradlo Nefertiti - diskusné fórum čitateľov