Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

12. júna 2006

Kalašnikov je zhrozený, keď svoju pušku vidí v rujách teroristov a mafiánovTvorca najrozšírenejšieho a podľa mnohých aj najlepšieho samopalu AK-47 Michail Kalašnikov je zhrozený skutočnosťou, že jeho útočná puška patrí do hlavného výberu teroristov a mafiánov na celom svete.Zdieľať
  Píše o tom dnes internetové vydanie chorvátskych novín Večernji list.

      Kalašnikov uviedol, že svoju pušku vytvoril preto, aby ochránil Sovietsky zväz pred nemeckou inváziou. Po šiestich desaťročiach je však znepokojený.
      "Kedykoľvek vidím v televízii zbraň, ktorú som vytvoril, aby som bránil svoju domovinu, v rukách tých bin-Ládinov, kladiem si rovnakú otázku - ako mohla skončiť v ich rukách," povedal 86-ročný Kalašnikov.
      "Nedal som pušku do rúk banditom a teroristom, a nie je mojou chybou, že sa nekontrolovateľne rozšírila vo svete. Som vari na vine ja, že oni moju pušku pokladajú za najspoľahlivejšiu zbraň?" dodal.
      Jeho otázka je pred konferenciou OSN o obmedzení predaja ľahkých zbraní, ktorí sa uskutoční 26. júna v New Yorku, viac než aktuálna. Kalašnikov rozmýšľa o tom, že tam svoje stanovisko predloží, píše Večernji list.
      Pevný, jednoduchý a lacný kalašnikov vypáli za minútu 600 nábojov a tvorí až 80 percent svetovej produkcie ručných zbraní, čo znamená okolo sto miliónov kusov. V konfliktných oblastiach v Afrike či Južnej Amerike sa dá kúpiť len za 15 dolárov.
      Pôvod samopalu AK-47 siaha do roku 1941. Kalašnikov sa vtedy v nemocnici liečil z rán spôsobených nemeckým granátom, ktorý zasiahol jeho tank na západe Ruska. Premýšľal o ťažkej situácii sovietskeho vojska, ktorá vyplývala z nedostatku automatických zbraní. Počas jednej noci urobil hrubý náčrt pušky, na ktorej s podporou kolegov z Červenej armády pracoval nasledujúcich šesť mesiacov.
      Tak vznikol kalašnikov, teda AK-47, ktorý sa o dva roky stal štandardnou zbraňou sovietskeho vojska.  
      Aj keď sa Sovietsky zväz rozpadol, kalašnikovo "cárstvo" pokračuje ďalej, píše Večernji list. Vylepšené modely AK-74, AK-101 či AK-103 sa vyrábajú v Rusku, Model AK-74 vyrábajú v niekoľkých desiatkach ďalších štátov a používa sa v armádach viac ako 50 krajín, nevynímajúc extrémistické skupiny.
      Kalašnikov sa objavil aj na videonahrávkach s odkazmi vodcu al-Káidy Usámu bin-Ládina či na zástavách Mozambiku alebo libanonskej radikálnej skupiny Hizballáh.

(TASR)


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Exfinalisti z Vyvolených 2 opäť "pretekali"
<< predchádzajúci článok
Najviac ocenení Tony získala hra The History Boys