Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

12. októbra 2009

Kaliňák chce, aby Mýtna polícia patrila pod Policajný zborMinister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) navrhuje službu Mýtnej polície vyňať zo Železničnej polície a začleniť ju pod Policajný zbor. Súčasťou služby Dopravnej polície má byť už od marca ...Zdieľať
BRATISLAVA 12. októbra (WEBNOVINY) - Minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) navrhuje službu Mýtnej polície vyňať zo Železničnej polície a začleniť ju pod Policajný zbor. Súčasťou služby Dopravnej polície má byť už od marca budúceho roka. Jej povinnosti a oprávnenia majú zostať nezmenené. Vyplýva to z návrhu, ktorý rezort vnútra predložil do pripomienkového konania.


Služba Mýtnej polície vznikla vlani v apríli, ako súčasť Železničnej polície pod Ministerstvom dopravy, pôšt a telekomunikácií SR. Kontroluje úhradu mýta na vymedzených úsekoch diaľnic, rýchlostných ciest a ciest I. triedy. Po roku - v apríli tohto roka, prešla Železničná polícia s pôsobnosti rezortu dopravy do rúk ministerstva vnútra. Po presune sa službe Mýtnej polície pridali ďalšie úlohy. Išlo o kontrolu diaľničných nálepiek na vozidlách a kontrolu hmotnosti, nápravových tlakov a rozmerov vozidla.

Ministerstvo tvrdí, že časť úloh, ktoré vykonáva služba, vykonáva aj Policajný zbor. Službu preto navrhuje začleniť pod Policajný zbor. Kaliňák bude môcť podľa novely písomne alebo z dôvodu organizačnej zmeny preložiť príslušníkov z funkcie v Železničnej polícii na funkciu v Policajnom zbore a naopak. Podľa rezortu sa tým zmení systém prechodu medzi jednotlivými zložkami bez toho, aby musel jeden alebo druhý služobný pomer skončiť, a potom sa policajt musel uchádzať o opätovné prijatie.

Železničná polícia je samostatnou rozpočtovou organizáciou. Podľa novely zákona, platnej od 1. apríla, môže zasahovať pri obnovovaní verejného poriadku a zaisťovaní bezpečnosti ľudí a majetku aj mimo obvodu železničných dráh, ak sa bude podieľať na zabezpečovaní spoločenských, kultúrnych a športových podujatí s ďalšími ozbrojenými zložkami. Prechod spod pôsobnosti rezortu dopravy na rezort vnútra kritizovali ešte vo februári opoziční poslanci. Minister dopravy Ľubomír Vážny (Smer-SD) vtedy zmenu podporil.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Pakistanské bojové lietadlá zbombardovali skrýše Talibanu
<< predchádzajúci článok
Komisia zaregistrovala všetkých kandidátov na trenčianského župana

Kaliňák chce, aby Mýtna polícia patrila pod Policajný zbor - diskusné fórum čitateľov