Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

04. marca 2015

Kaliňák hovoril s krajanmi v Kanade o výnimke na vrátenie občianstva



Minister vnútra Robert Kaliňák hovoril s krajanmi v Kanade aj o dvojitom občianstve. Presnejšie o tom, ako získať slovenský pas späť, ak oň občania prišli pre prijatie cudzieho občianstva. Od februára je ...



Zdieľať
Bratislava 4. marca (TASR) - Minister vnútra Robert Kaliňák hovoril s krajanmi v Kanade aj o dvojitom občianstve. Presnejšie o tom, ako získať slovenský pas späť, ak oň občania prišli pre prijatie cudzieho občianstva. Od februára je totiž účinná výnimka, na základe ktorej je možné občianstvo získať späť.


Kaliňáka podľa hovorcu rezortu Petara Lazarova zaujímal najmä život slovenskej komunity v Kanade a ich pohľad na vývoj na Slovensku. "Kanadskí Slováci z prostredia akademickej obce, umenia, športu či podnikatelia sa pri neformálnych rozhovoroch s ministrom pýtali najmä na konflikt na Ukrajine a jeho dopad na Slovensko," informoval Lazarov. Dodal, že rozoberali aj otázky pozitívneho ekonomického rastu našej krajiny a dotkli sa aj problematiky dvojitého občianstva.

O vrátenie slovenského štátneho občianstva požiadalo za prvý mesiac platenia výnimky (od 1.2.2015 do 27.2.2015) deväť bývalých občanov SR. Ich žiadosti ministerstvo vnútra vybavuje. Tri žiadosti sú z Prahy, jedna z Budapešti a päť zo slovenských miest. Slovenský pas možno žiadať späť vďaka nariadeniu ministerstva vnútra o udeľovaní štátneho občianstva SR z osobitných dôvodov.

Slovenský pas strácajú ľudia na základe zákona o štátnom občianstve, ktorý prijala prvá vláda Roberta Fica (Smer-SD). Niekdajší kabinet reagoval právnou normou v roku 2010 na maďarský zákon, ktorý od roku 2011 zjednodušuje udeľovanie dvojakého občianstva zahraničným Maďarom. Na základe súčasného zákona prichádzajú o slovenský pas tí, ktorí prijali občianstvo iného štátu. Dosiaľ je to 1010 ľudí.

Od prijatia zákona sa objavili viaceré pokusy o zjemnenie tejto právnej normy, avšak ani jeden z nich nebol úspešný. Súčasnou právnou normou sa zaoberal aj Ústavný súd SR, ktorý nedokázal povedať, či je protiústavná, alebo nie je. V súčasnosti sa zmiernením zákona zaoberá ministerstvo vnútra. Novelu ešte nepredložilo.



Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Cvičný let stíhačiek MiG-29 môže spôsobiť supersonický tresk
<< predchádzajúci článok
PAVLIS: SR by Eastringom mohla získať silné postavenie v plynárenstve