Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

12. januára 2010

Kaliňák neuvažuje o odvolaní PackuMinister vnútra Robert Kaliňák nezvažuje odvolanie generála Jána Packu z funkcie prezidenta Policajného zboru SR pre škandál s výbušninou na letisku v Poprade. ...Zdieľať
Ilustračné foto SITA


BRATISLAVA 12. januára (WEBNOVINY) - Minister vnútra Robert Kaliňák nezvažuje odvolanie generála Jána Packu z funkcie prezidenta Policajného zboru SR pre škandál s výbušninou na letisku v Poprade. Tlmočil to prostredníctvom hovorcu rezortu Erika Tomáša. Packovo zotrvanie vo funkcii dnes kritizovala Ľudová strana-HZDS. Kaliňák argumentuje, že Úrad hraničnej a cudzineckej polície nie je v štruktúre Policajného zboru, ale v rámci rezortu vnútra pôsobí ako samostatný útvar, čo bolo podmienkou vstupu Slovenska do schengenského priestoru. "Policajný zbor pod vedením Jána Packu dosiahol pozoruhodné výsledky, ako napríklad výrazne zníženie kriminality, ako aj počtu obetí a zranených na slovenských cestách," obhajuje pri tejto príležitosti policajného prezidenta Kaliňák. Ako dodáva, systém aktivačných cvičení psov, navyše rovnakým spôsobom, funguje už dlhé roky, čo dnes potvrdil aj bývalý riaditeľ Hraničnej a cudzineckej polície Michal Borgula.

Ľudová strana-HZDS chce odvolanie policajného prezidenta Jána Packu. „Nechápem toleranciu Roberta Kaliňáka k Packovi. Som za to, aby ho odvolal. Budem sa pýtať, prečo je ešte prezidentom,“ vyhlásil dnes na tlačovej besede predseda ĽS-HZDS Vladimír Mečiar. Podľa neho Packa nemá vo funkcii čo robiť. Zdôraznil, že mal z postu odísť už po incidente, keď policajti v Košiciach bili rómske deti. „Nevie preukázať, na základe akej zákonnosti bola prenesená výbušnina do Írska. Nech ide preč. Sme za odvolanie Packu,“ vyhlásil. Mečiara pobúrili aj Packove vyhlásenia o postihoch štrajkujúcich autodopravcov.

Borgula podržal Kaliňáka, psy rovnako cvičili aj v minulosti, tvrdí ministerstvo vnútra

Dnešné vyhlásenie bývalého riaditeľa hraničnej a cudzineckej polície Michala Borgulu podľa hovorcu ministerstva vnútra Erika Tomáša potvrdzuje, že aktivačné cvičenia psov sa na letiskách rovnakým spôsobom vykonávali aj v minulosti. "Z tohto vyjadrenia jednoznačne vyplýva, že minister vnútra hovoril pravdu o tom, že systém cvičenia psov bol dedičstvom po jeho predchodcoch, " uviedol Tomáš.

Michal Borgula, predchodca odstupujúceho Tibora Maka vo funkcii riaditeľa hraničnej a cudzineckej polície tvrdí, že interné predpisy, ktoré platia pre cvičenia psov na vyhľadávanie výbušnín, sa oproti minulosti nezmenili, systém je nastavený rovnako. Podľa Borgulu spomínané cvičenia vždy prebiehali a mali by prebiehať v reálnom prostredí a to tak, že sa medzi batožinu vkladajú reálne vzorky. "Podľa zákona sa nikdy nesmeli a nesmú dávať do batožiny bez súhlasu cestujúceho," zdôraznil Borgula a dodal, že "podľa dostupných informácií ani v tomto konkrétnom prípade na letisku v Poprade nebola pravdepodobne vzorka uložená do batožiny."

Aktivačné cvičenia sú podľa Borgulu bežnou a účinnou praxou, ktorá sa využíva aj na iných medzinárodných letiskách, pričom táto prax nesmie ohroziť bezpečnosť civilného letectva. Borgula upozornil, že na tento účel sa robia kontrolné a systémové opatrenia, ktoré sú individuálne stanovene pre dané medzinárodné letisko.

Poslanci Fedor a Pado sa na letisku nič nedozvedeli

Členovia parlamentného branno-bezpečnostného výboru a poslanci za SDKÚ-DS Martin Fedor a Martin Pado sa na dnešnom stretnutí s vedením letiska, na ktorom chceli získať podrobnosti o nevydarenom policajnom cvičení s výbušninou, nič nedozvedeli. „Žiaľ, na otázky sme odpovede nedostali. Odpoveďou bolo mlčanie v tom zmysle, že prebieha vyšetrovanie a na väčšinu relevantných otázok odmietli odpovedať,“ povedal na brífingu po stretnutí s riaditeľkou letiska Ivanou Herkeľovou poslanec Martin Fedor.

Poslanci si chceli overiť informácie, ktoré boli zverejnené v médiách. Fedora zaujímalo aj to, odkiaľ a kto posielal telex, ktorý dostalo dublinské letisko. Poslanci sa tiež zaujímali o výsledky interného vyšetrovania popradského letiska. Ani na tieto otázky nedostali poslanci odpovede. „Tak, ako hodnotíme celú kauzu ako obrovskú medzinárodnú blamáž ministerstva vnútra, zdá sa, že sa to rozrastá aj na správu ministerstva dopravy, pod ktoré toto letisko spadá,“ dodal Fedor. Podľa Fedora v celom prípade nejde len o komunikačnú chybu alebo skrat jednotlivca, ale sú to „zjavné systémové chyby v rezortoch vnútra aj dopravy.“ Neposkytnutie informácií letiskom nebolo rozhodnutím samotného vedenia letiska, ale takéto nariadenie prišlo podľa neho z ministerstva," myslí si Fedor.

Podľa poslanca Martina Pada je veľmi zaujímavé, „ak letisko, ktoré dáva jasne najavo, že nijakým spôsobom nemá zásadný podiel na celej kauze odmietne podať informácie, to je zvláštne“. Martin Pado bude trvať na zvolaní mimoriadneho zasadnutia branno-bezpečnostného výboru, pretože sa obáva, že predseda výboru nezaradí tento bod na rokovanie riadneho výboru. Aj na základe dnešných udalostí si Pado myslí, že „niečo pod povrchom je, o čom sa ešte nevie.“ Pado nevylúčil, že sa môžu „vyrábať nejaké materiály, ktoré môžu pre budúcnosť znamenať, že k pochybeniu nedošlo.“

Na rokovaní branno-bezpečnostného výboru sa chcú poslanci SDKÚ-DS pýtať, prečo zlyhal systém. Pýtať sa chcú aj na to, ako môže byť civilista nevedomky konfrontovaný s teroristickým postupom. "Buďme radi, že sa to stalo vcelku v civilizovanej krajine,“ uviedol Pado. Poslanca tiež zaujíma, na základe čoho predseda vlády a minister vnútra tvrdia, že aj za bývalých vedení ministerstva sa takéto cvičenia robili rovnakým spôsobom.

K dnešnému stretnutiu s poslancami sa odmietla vyjadriť aj riaditeľka Letiska Poprad-Tatry s odvolaním sa na vyšetrovanie celého prípadu.

Polícia na popradskom letisku v sobotu 2. januára trénovala čuchové schopnosti služobných psov na odhaľovanie výbušnín. Policajti postrkali nič netušiacim ľuďom čakajúcim na odlet k batožine vzorky výbušniny a pachové konzervy, ktoré vyhľadali policajné psy. Na jednu z výbušnín však zabudli, tá doletela až do Dublinu. Štyridsaťdeväťročný slovenský elektromechanik, ktorý dlhodobo pracuje v Írsku, sa tak vrátil z vianočnej dovolenky do Dublinu aj s približne 90 gramami trhaviny RDX.

Incidentom, keď prepravil nič netušiaci pasažier v lietadle z Popradu do Dublinu približne 90 gramov výbušniny, sa už zaoberá Európska komisia. Slovensko však nedostalo presný termín, dokedy má komisii vysvetlenie doručiť. Írsky denník Irish Independent napísal, že k nám príde neúspešné cvičenie polície vyšetriť hlavný superintendent Martin McLoughlin a jeho tím. Slovenská strana to poprela s tým, že Íri požiadali Slovensko len o vysvetľujúcu správu z akcie. V prípade už padlo trestné oznámenie, na Generálnu prokuratúru SR ho doručil občiansky aktivista a podpredseda OKS Ondrej Dostál. Trvá na prešetrení, či nebola naplnená skutková podstata trestného činu všeobecného ohrozenia z nedbanlivosti.

SITA

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Fico sa podľa SDKÚ-DS zľakol tlaku dopravcov
<< predchádzajúci článok
SDKÚ-DS: Nech Fico informuje o Interblue Group