Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

01. decembra 2009

Kaliňákov návrh o mýtnej službe do II. čítania



BRATISLAVA 1. decembra (WEBNOVINY) – Železničná polícia zrejme nebude na budúci rok vykonávať mýtnu službu. Vyplýva to z novely zákona o železničnej polícii, ktorú dnes poslanci parlamentu posunuli do druhého čítania. ...



Zdieľať
BRATISLAVA 1. decembra (WEBNOVINY) – Železničná polícia zrejme nebude na budúci rok vykonávať mýtnu službu. Vyplýva to z novely zákona o železničnej polícii, ktorú dnes poslanci parlamentu posunuli do druhého čítania. Ministerstvo vnútra chce, aby službu od marca budúceho roka vykonávali dopravní policajti.


Novela mení aj zákon o štátnej službe v Policajnom zbore. Podľa neho bude možné mladých policajtov preložiť po skončení štúdia tam, kde to bude potrebné. Ide o novinku, podľa ktorej určí útvar minister a preloženie potrvá maximálne jeden rok. Zmena má umožniť operatívne reagovať na potreby Policajného zboru a policajti budú zároveň po skončení teoretickej prípravy získavať praktické skúsenosti. Ďalší zmysel tejto novinky v zákone je podľa rezortu v tom, že sa zefektívni napĺňanie voľných tabuliek, ktoré boli navýšené rozhodnutím vlády na boj s kriminalitou na strednom a východnom Slovensku.

Novelou si chce ministerstvo “posvietiť” aj na policajtov, ktorí si účelovo plánujú nerovnomerné rozvrhnutie základného času služby v týždni, aby vďaka tomu dostali príplatok. Od budúceho roka má byť tiež jednoduchší aj prechod zo Železničnej polície do Policajného zboru a naopak. Železničný policajt nebude musieť ukončiť služobný pomer a požiadať o opätovné prijatie, ako je to v súčasnosti. Prechod medzi zložkami bude plynulý; umožní sa napĺňanie operatívnych potrieb útvarov. Železničná polícia je pod ministerstvom od začiatku apríla tohto roka.

Do druhého čítania tiež dnes prešiel vládny návrh zákona o voľbách do Národnej rady SR, ako aj o voľbách do Európskeho parlamentu. Ministerstvo vnútra ho vypracovalo na základe nálezu Ústavného súdu SR z februára tohto roka, v ktorom súd skonštatoval porušenie ústavného práva občana a rozhodol, že „výkon trestu odňatia slobody nemôže byť prekážkou vo výkone práva voliť v parlamentných voľbách a voľbách do Európskeho parlamentu“. Naďalej však zostáva prekážkou pre výkon pasívneho volebného práva - práva byť volený.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Ľubľanu navštívil prvý prezident EÚ
<< predchádzajúci článok
Opozícia víta rozhodnutie Fica odvolať vedenie SPF