Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

28. marca 2011

KAMBODŽA: Duch za nič nemôže, plnil príkazy, vraví obhajca



Bývalý veliteľ väzenského tábora Červených Kmérov, ktorý dozeral na vyvraždenie 16 tisíc ľudí, za nič nemôže, keďže iba plnil príkazy nadriadených. Na ...



Zdieľať
kaing guek eav Kaing Guek Eav alias Duch.Foto: SITA/APPHNOMPÉNH 28. marca (WEBNOVINY) - Bývalý veliteľ väzenského tábora Červených Kmérov, ktorý dozeral na vyvraždenie 16 tisíc ľudí, za nič nemôže, keďže iba plnil príkazy nadriadených. Na pondelňajšom súdom pojednávaní v Phnompénhe to vyhlásil Kar Savut, obhajca predstaviteľa ultrakomunistického hnutia Červení Kméri Kainga Gueka Eava, známejšieho pod menom Duch. Obhajca argumentuje, že jurisdikcia tribunálu pre zločiny Červených Kmérov sa na Ducha ani nevzťahuje, keďže tento tribunál má podľa stanov OSN súdiť iba vysokopostavených predstaviteľov bývalého režimu, a Eav ním nie je. "Duch bol len drobným úradníčkom, ktorý nemal žiadnu reálnu moc, nemohol prijímať rozhodnutia a robiť nič, čo by sa priečilo nariadeniam zo strany vrchnosti," vyhlásil na súde Duchov obhajca.


Šesťdesiatšeťročného bývalého veliteľa kmérskeho väzenského tábora Tuol Sleng odsúdili minulý rok na 19 rokov za zločiny proti ľudskosti, ktorých sa dopustil tým, že riadil v tábore mučenie a popravy približne 16 tisíc ľudí. Obžaloba pritom pôvodne žiadala pre Ducha 50-ročný trest, neskôr ho však o päť rokov znížila s odôvodnením, že obvinený so súdom príkladne spolupracuje a ďalších päť za čas, ktorý si už odsedel vo vyšetrovacej väzbe. O ďalších 21 rokov okresal trest samotný tribunál. Žalobcovia tribunálu vzápätí požiadali o zvýšenie trestu, keďže devätnásťročný trest podľa nich "nerešpektuje dostatočne váhu jeho zločinov".

Duch je prvým a dosiaľ jediným predstaviteľom ultrakomunistického hnutia, ktorého súdili za zločiny spáchané počas režimu Červených Kmérov v rokoch 1975 až 1979. Väzenský tábor Tuol Sleng, ktorému šéfoval, bol najväčším väzenským zariadením na území krajiny. Zadržiavali v ňom približne 16 000 ľudí a väznenie z nich prežili len štrnásti.

Celkovo bolo počas vlády Červených Kmérov povraždených alebo zahynulo hladom okolo 1,7 milióna ľudí. Červení Kméri v rámci boja za novú agrárnu spoločnosť vyvraždili celú inteligenciu a ostatných obyvateľov vyhnali pracovať na polia. Vodca Červených Kmérov Pol Pot sa spravodlivého súdu nedožil, zomrel v roku 1998.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Desiatky obetí po bombovom útoku v Afganistane
<< predchádzajúci článok
Berlusconi sa predsa len dostavil pred súd