Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

25. októbra 2023

Kamenné kasína pomaly miznú. Hazard ostáva



Štatistika hovorí, že na Slovensku je 37 udelených licencií na prevádzkovanie herne priamo v bytových domoch. Tieto komerčné priestory na prízemí dobre poznáme – denne okolo nich chodíme. Väčšina obyvateľov by sa ich chcela zbaviť.



Zdieľať
Kamenné kasína pomaly miznú. Hazard ostáva

Nonstop prevádzky, kde sa pije, otcovia rodín sa zbavujú výplat a pohybujú sa čudní ľudia, susedov znepokojujú. A to aj napriek tomu, že tieto herne bývajú zamknuté, odhlučnené a pýtajú si od vás občiansky aj keď chcete iba pohár vody.

Stav na Slovensku dnes:

- Na svojom území zakázali prevádzkovať kasína krajské mestá Bratislava, Prešov, Trenčín a Nitra. Ak sú v týchto mestách ešte nejaké herne, tak preto, lebo im končia licencia spred niekoľkých rokov.

- Trnava a Žilina prijali niektoré obmedzenia (zakaz herní v blízkosti škôl či zdravotníckych zariadení), pridali sa aj väčšie mestá ako Zvolen, Levice a ďalšie.

- Košice sú najväčšie mesto, kde sa o zákaze hazardu síce opakovane rokuje, ale zatiaľ nepadol.  V Piešťanoch niektorí tvrdia, že mesto nebude bez príjmom z kasín fungovať (hrajú v nich hlavne bohatí kúpelní hostia). Veľká diskusia bola aj v Nových Zámkoch, kde tvrdý zákaz herní predložil primátor mesta. Treba dodať, že je rozdiel medzi herňou (tou môže byť jeden automat v krčme) a kasínom, ktoré sú väčšie, špecializované a majú  napr. tzv. zelené stoly na rôzne kasíno hry.

Je možné sa zbaviť hazardu po stáročiach histórie?

V debate je kľúčový pojem – spoločenská zodpovednosť. Ak niekedy prídete na zasadnutie nejakého mestského zastupiteľstva (choďte, sú to verejné podujatia), vypočujte si debatu o hazarde. Jeho negatívne dôsledy dobre poznáme – závislosti, zničené rodiny, prehrané majetky (v niektorých prípadoch).

Kľúčový zákon o hazadných hrách z roku 2019 (vláda P. Pellegriniho) je však dvojsečný. Na jednej strane dáva samosprávam možnosť vypudiť fyzické herne zo svojho územia. Na druhej strane sa štát zbavil monopolu v online svete a začal udeľovať licencie súkromným prevádzkovateľom. Online hranie cez covid prudko stúplo… Dá sa povedať, že dnes Slováci míňajú na gambling viac ako kedykoľvek predtým.

Nový zákon síce priniesol biometrickú kontrolu hráčov, register vylúčených osôb (kde sa môže hráč ocitnúť bez svojho vedomia), zvýšil dane z hazardu, ale zároveň je hazard na vzostupe – a to najmä športové stávkovanie, ktorého reklamy sa na nás valia pred každým futbalovým zápasom. Posledná otázka je: čo sa stane s peniazmi z týchto daní? Ak mesto alebo obec zakážu herňu, pripravia sa o tento (nemalý) príjem. Prostredníctvom smartfónov však nakoniec skončí v štátnom rozpočte. A štát si svoje príjmy viac menej chráni.

 

(red)


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Koalícia OĽaNO sa premenovala na Slovensko, parlament má sedem poslaneckých klubov
<< predchádzajúci článok
Pellegrini a Korčok sú podľa bookmakerov najhorúcejšími kandidátmi na prezidenta, tipéri už vsádzajú stovky eur