Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

05. októbra 2005

Kamila Strelková chystá piatu Letenku



Kamilu Strelkovú si mnohí starší poslucháči Slovenského rozhlasu pamätajú z jej humoristickej relácie Panoráma zo 60. rokov.



Zdieľať
Jej meno sa potom z nášho éteru na dlho vytratilo.
Strelkovej hlas sa po čase začal ozývať z vĺn kanadského Radia CBC International. V roku 1968 totiž emigrovala s manželom i dvojročnou dcérou Evou za oceán. Z malej Evky je dnes podplukovníčka amerického vojenského letectva a z Kamily Kay Strelkovej-Kankovej sa po 20 rokoch prežitých v Kanade a USA stala podnikateľka a spisovateľka.
Na rodné Slovensko nikdy nezabudla. Svedčia o tom štyri autobiografické knihy, v ktorých opísala útrapy a pocity z novej vlasti. Dnes sa o skúsenosti delí na častých stretnutiach s krajanmi u nás, ale aj v Česku, Rakúsku či Chorvátsku.
V minulých dňoch zorganizovala takúto besedu aj bratislavská ružinovská knižnica. Kamila je pôvodom nielen Bratislavčanka, ale priam Ružinovčanka. Dodnes má byt v tejto časti mesta. Z publika, kde sedelo okolo sto ľudí, padla aj otázka, čo ju v živote najviac zarmútilo a čo potešilo. Jej odpoveď bola okamžitá: „Najviac ma bolel odchod zo Slovenska. A najviac som sa tešila, keď padla železná opona.“ Kamila bola medzi prvými, čo okamžite pricestovali domov a stihla ešte aj mávať kľúčmi na námestiach.
Najviac času na besede venovala autorka svojim Letenkám. Sú to jej štyri knihy: Letenka do raja, Letenka do sveta, Letenka do minulosti a Letenka do Bratislavy.  „Začala som ich písať z túžby po domove. Inak by som sa utopila v slzách,“ priznala. Momentálne má rozpísanú piatu časť, mala by vyjsť budúci rok s názvom Letenka za hviezdami. Pod hviezdami však rozumie skutočné osobnosti - pôjde o osudy šestnástich žien, ktoré Strelkovú pri jej cestách, práci a pôsobení na Slovensku najviac oslovili. Keďže spisovateľka žije striedavo u nás a v USA, všetko plánuje s veľkým predstihom, aj krst knihy.
Na besedu si prišiel vypočuť kolegyňu ešte iný hosť s podobným osudom - Ernest Stredňanský. Bol dlhoročným redaktorom Hlasu Ameriky a aj on sa po roku 1989 na Slovensko pravidelne vracia.  

(as, ru)


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V Paríži o práve na národnú kultúru
<< predchádzajúci článok
Karvay sa na BHS ukázal ako najlepší mladý talent