24hod.sk    Šport    MS v hokeji 2008

17. mája 2008

Kanada druhým finalistom

Organizátorom 72. majstrovstiev sveta v hokeji sa splnila ich túžba a v nedeľu v Québec City budú mať vysnívané finále Rusko - Kanada. Domáce "javorové listy" v druhom piatkovom semifinále zdolali ...

QUÉBEC CITY 17. mája (WEBNOVINY) - Organizátorom 72. majstrovstiev sveta v hokeji sa splnila ich túžba a v nedeľu v Québec City budú mať vysnívané finále Rusko - Kanada. Domáce "javorové listy" v druhom piatkovom semifinále zdolali Švédsko 5:4 a po piaty za posledných šesť rokov sa dostali do finále. Priamy súboj o zlato medzi Kanaďanmi a Rusmi sa od roku 1992, keď sa hrá vyraďovacia fáza, ešte nekonal. Naposledy boli dva najúspešnejšie tímy histórie na jednom svetovom šampionáte na zlatej a striebornej pozícii v roku 1989 vo Švédsku. Predtým to bolo v roku 1959 v bývalom Československu. Celkovo obsadili Kanada a Rusko dve najvyššie priečky na tých istých MS iba päťkrát. Kanaďania mali s húževnatými Švédmi najmä v prvej polovici zápasu plné ruky práce, ich víťazstvo sa nerodilo ľahko. Skóre súboja otvoril v 6. min po rýchlej akcii najproduktívnejší hráč turnaja Dany Heatley, v poslednej minúte prvej dvadsaťminútovky vyrovnával Anton Stralman. V ofenzívne ladenej druhej časti hry sa skóre neustále menilo, Kanaďania boli pri streľbe dôraznejší a vypracovali si dvojgólový náskok. Ten dlho udržiavali, päť minút pred treťou sirénou však Warg znížil a zápas ešte trochu zdramatizoval. Švédom sa napokon nepodarila odplata za vlaňajšie semifinále v Moskve (1:4) a po roku budú opäť hrať iba o 3. miesto. Finále je na programe v nedeľu 18. mája o 13.00 h miestneho času (19.00 SELČ), zápas o 3. miesto sa hrá v sobotu 17. 5. o 15.00 h miestneho času (21.00 SELČ). Semifinále (Québec City): Kanada - Švédsko 5:4 (1:1, 4:2, 0:1) Góly: 6. Heatley (Burns, Mike Green), 24. Getzlaf (Mike Green), 29. Mayers (Chimera, Spezza), 33. Nash (Getzlaf, Heatley), 40. Mike Green (Leclaire) - 20. Stralman (Weinhandl, Ledin), 23. N. Wallin (Martensson, Weinhandl), 32. Stralman (R. Nilsson), 55. Warg (Fabricius, N. Wallin) Vylúčení: 4:7 na 2 min, presilovky: 3:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Looker (USA), Rönn (Fín.) - Fonselius (Fín.), M. Novák (SR), 12 130 divákov Zostavy: Kanada: Leclaire - Staios, Jovanovski, Hamhuis, Bouwmeester, Keith, Green, Burns - Heatley, Getzlaf, Nash - Doan, Toews, Chimera - Sharp, Spezza, D. Roy - St. Louis, E. Staal, Kunitz - Mayers Švédsko: Lundqvist (41. Tellqvist) - Stralman, Murray, Edler, N. Wallin, Magnus Johansson, Frögren, Fernholm - Hörnqvist, Nicklas Bäckström, R. Nilsson - M. Nilson, R. Wallin, Ekman - Weinhandl, Martensson, Ledin - Warg, Andersson, Fabricius - Holmqvist Kanaďania nastúpili na zápas už aj s Ericom Staalom, ktorý sa pripojil k mužstvu po účasti na pohrebe svojho starého otca. Domáci mali aj vďaka presilovkám v úvode veľkú prevahu, Švédi ju s prispením pozorného Lundqvista prečkali. V 6. min poslal pri početnej výhode puk pred bránku z rohu klziska Burns a šikovný Heatley ho ľahko tečoval do bránky - 1:0. "Tri korunky" sa dlho nedokázali vytiahnuť z obrannej ulity a Leclaira začali ohrozovať až po polovici prvej dvadsaťminútovky. Bäckström ešte závar pred kanadskou bránkou nevyužil, na opačnej strane nespracoval v nájazde dvoch na jedného Doanovu prihrávku Jovanovski. V 20. min obkrúžil Weinhandl s pukom bránku, našiel na kruhu voľného Stralmana, ktorý strelou zápästím nečakane vyrovnal. Severanom patril aj úvod druhej tretiny, z bezprostrednej blízkosti bránky sa v kĺbku hráčov najlepšie zorientoval Nicklas Wallin a poslal puk do siete. Kanaďania vôbec prvýkrát na šampionáte museli doháňať náskok súpera, ale odpovedali veľmi rýchlo. Pri presilovke nedokázal Johansson ubrániť Getzlafa, ten sa natlačil pred Lundqvista a stihol ešte nájsť voľné miesto pod rukou švédskeho gólmana - 2:2. Skóre sa menilo aj naďalej, diváci videli zaujímavé herné situácie a viaceré šance na oboch stranách. V 29. min po ďalšej individuálnej chybe Švédov ostal medzi kruhmi nepokrytý Mayers a trafil presne pod hornú žŕdku - 3:2. Ani kanadská radosť z vedenia netrvala dlho, Stralman o necelé tri minúty v početnej výhode svojím druhým gólom v zápase vyrovnal. O ďalšiu minútu domáci tím viedol opäť, akciu vymyslel Getzlaf a Nash zápästím prekonal Lundqvista štvrtýkrát. Švédi začali robiť chyby v obrane, Kanaďania získali ešte väčšiu hernú prevahu. V 40. min dostali navyše výhodu presilovej hry o dvoch hráčov, Švédi stačili vyhodiť puk k Leclairovi, ktorý založil rýchlu akciu a 7 sekúnd pred záverom obranca Green dával už na 5:3. Kanadskí hráči pokračovali aj naďalej v aktivite a Tellqvist, ktorý v tretej tretine nahradil Lundqvista, sa mohol veľmi rýchlo zahriať. Kanaďania držali puk ďaleko od Leclaira a neustále boli smerom dopredu nebezpeční. V 55. min sa však najlepšie v bránkovisku zorientoval Warg a zasunul puk do siete. Švédov tak vrátil do hry a navyše im pomohol aj Tellqvist, ktorý po chybe Stralmana zlikvidoval nájazd Nasha. Tri korunky sa vďaka kanadskej defenzíve už k záverečnému tlaku nedostali, 30 sekúnd pred záverom odvolali brankára, ale skóre sa už nemenilo. SITA