24hod.sk    Šport    MS v hokeji 2007

13. mája 2007

Kanaďania boli podľa Tärnströma dôraznejší

Druhým finalistom 71. majstrovstiev sveta v hokeji v Moskve sa po víťazstve 4:1 nad Švédskom v sobotňajšom večernom semifinále stali hráči Kanady. Reprezentanti krajiny javorových listov ešte na ...

MOSKVA 13. mája (WEBNOVINY) - Druhým finalistom 71. majstrovstiev sveta v hokeji v Moskve sa po víťazstve 4:1 nad Švédskom v sobotňajšom večernom semifinále stali hráči Kanady. Reprezentanti krajiny javorových listov ešte na šampionáte ani raz neprehrali, jediný bod v osemfinálovej F-skupine stratili pri výhre 5:4 po predĺžení s Českom. V nedeľňajšom vyvrcholení MS (od 18.15 h SELČ) sa zverenci trénera Andyho Murraya stretnú s Fínskom, ktoré v prvom semifinále zdolalo domáce Rusko 2:1 po predĺžení. Kanada a Fínsko si zopakujú minuloročný duel o tretie miesto z Rigy (úspešnejší v ňom boli severania jednoznačným výsledkom 5:0) resp. finálový súboj z roku 1994 (zvíťazil zámorský celok 2:1 po samostatných nájazdoch). Pre Kanaďanov bude nedeľňajší súboj už štvrtým finále za posledných päť rokov, majstrami sveta sa stali v Helsinkách 2003 aj Prahe 2004. Reprezentanti krajiny tisícich jazier získali titul iba jediný raz v roku 1995 v Štokholme, v záverečnom boji o zlato boli naposledy v roku 2001 v Hannoveri.
Kanada mala v sobotu počas celého stretnutia prevahu a už po prvej tretine viedla 3:0. Súperovi takmer nič nedovolila a keď sa aj Švédi dostali pred bránku, čakala ich neprekonateľná prekážka v osobe Cama Warda. Ako jediný ho v 27. min dokázal prestreliť dosiaľ najproduktívnejší muž šampionátu Johan Davidsson. "Odohrali lepší zápas ako my. Boli silnejší na oboch koncoch ihriska. Hrali typický kanadský hokej. Majú v tíme silných hokejistov, ktorí sú pred bránkou veľmi nebezpeční," uznal prevahu súpera obranca "Tre kronor" Dick Tärnström. Zatiaľ čo Švédsko smúti, kanadskí hráči sa už tešia na nedeľňajší súboj. "Bude to zábavný zápas. Myslím si, že nikto nečakal, že Fíni zdolajú Rusov. No jednoducho to tvrdou prácou dokázali a ich výkon bol úctyhodný," skonštatoval kanadský kapitán Rick Nash. "Dostali sme sa do finále. Teraz sa už musíme sústrediť naň," doplnil spoluhráča strelec prvého gólu Mike Cammalleri.