Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

21. októbra 2019

Kanaďania hlasujú v tesných voľbách, Trudeau dúfa, že si udrží mocJustin Trudeau, archívna snímka.Zdieľať
Justin Trudeau, archívna snímka. Foto: TASR/AP
Montreal 21. októbra (TASR) - Kanaďania začali v pondelok hlasovať v parlamentných voľbách. Prieskumy verejnej mienky naznačujú vznik menšinovej vlády, keďže hrozí, že Liberálna strana Kanady premiéra Justina Trudeaua príde o väčšinu, alebo dokonca o moc. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.


Liberáli a konzervatívci, vedení Andrewom Scheerom, pravdepodobne dosiahnu také tesné výsledky, že nebude možné určiť víťaza. Odborníci označujú tieto voľby za jedny z najtesnejších v novodobých dejinách Kanady.

Hlasovacie miestnosti sa otvorili o 13.00 h SELČ v provincii Newfoundland a Labrador na východe Kanady, keďže sa nachádza v prvom zo šiestich časových pásiem krajiny. Hlasovacie miestnosti v ďalekej západnej provincii Britská Kolumbia budú otvorené ešte v utorok do 04.00 h SELČ, hoci prvé výsledky sa očakávajú už v pondelok od 01.00 h SELČ.

Približne 27,4 milióna oprávnených kanadských voličov vyberá 338 členov parlamentu po napätej a niekedy až nenávistnej predvolebnej kampani. Tá trvala približne 40 dní.

Prieskumy verejnej mienky ukazujú takmer dokonalú vyrovnanosť v preferenciách voličov.

Ani liberáli, ani konzervatívci - strany, ktoré vedú Kanadu od vzniku konfederácie v roku 1867 - nezískajú podľa predpovedí dostatočnú podporu voličov na to, aby si zaistili nadpolovičnú väčšinu kresiel v parlamente.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Nitriansky kraj bol vlani najväčším producentom vajec v SR
<< predchádzajúci článok
Obyvateľom Nitrianskeho kraja vzrástli vlani čisté príjmy i výdavky

Kanaďania hlasujú v tesných voľbách, Trudeau dúfa, že si udrží moc - diskusné fórum čitateľov