Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

04. júna 2019

Kanadský premiér prisľúbil zlepšenie života pôvodných obyvateľov



Justin Trudeau, archívna snímka.



Zdieľať
Justin Trudeau, archívna snímka. Foto: TASR/AP
Ottawa 4. júna (TASR) - Vyšetrovacia komisia zriadená kanadskou vládou v pondelok oficiálne zverejnila správu o svojich zisteniach týkajúcich sa stoviek prípadov zmiznutí a neobjasnených úmrtí žien a dievčat z komunít pôvodných obyvateľov Kanady.


V 1200-stranovej správe sa uvádza, že v rokoch 1980-2012 zmizlo alebo za nevyjasnených okolností prišlo o život asi 1200 pôvodných obyvateliek Kanady. Vyšetrovacia komisia pripustila, že toto číslo môže byť aj oveľa vyššie.

Komisia vo svojej správe konštatuje: "Tvrdou pravdou je, že žijeme v krajine, kde zákony a inštitúcie trpia porušovanie základných práv, čo predstavuje genocídu proti domorodým ženám, dievčatám a príslušníkom sexuálnych menšín."

Autori správy upozorňujú, že skutočnosť, že pôvodné národy Kanady "sú stále tu a ich populácia rastie, by nemala viesť k zľahčovaniu obvinenia z genocídy".

Kritici autorom správy vytýkajú, že používa príliš tvrdý jazyk a že udalosti, ktorými sa komisia zaoberala, nekorešpondujú s medzinárodne používanou definíciou genocídy.

Šéfka vyšetrovacej komisie Marion Bullerová však túto interpretáciu odmietla.

Uviedla, že "na základe dôkazov, ktoré sme počuli a čítali, to bol nevyhnutný záver."

Dodala, že "často si pod genocídou predstavujeme holokaust a (masové) zabíjanie v Afrike a inde". Upozornila však, že "typ genocídy, ktorú máme v Kanade, je (...) smrť spôsobená miliónom malých rán zasadených po celé generácie."

Začatie vyšetrovania nariadila v roku 2016 vláda premiéra Justina Trudeaua. V rámci vyšetrovania bolo v Kanade vypočutých viac ako 2400 osôb vrátane príslušníkov pôvodných komunít.

Autori vyšetrovacej správy teraz na základe svojich zistení vláde odporúčajú zriadiť post splnomocnenca pre práva pôvodných obyvateľov a vytvoriť aj špecializovaný súd a v rámci polície i osobitný dozorný orgán.

Odporúčania autorov správy zahŕňajú uznanie viac ako 60 pôvodných jazykov ako úradných jazykov Kanady; zlepšenie dopravných spojení so vzdialenými komunitami; skoncovanie s praxou odoberania detí z rodín; vytvorenie pracovnej skupiny na posudzovanie alebo opätovné otvorenie odložených trestných prípadov.

Premiér Trudeau v pondelok po zverejnení správy, na ktorom sa zúčastnili aj zástupcovia vyše 600 kmeňových spoločenstiev, verejne prisľúbil, že "jeho vláda pretaví výsledky vyšetrovania do reálnych a zmysluplných činov pre dobro pôvodných obyvateľov". To, čo sa udialo, označil za "hanebné, absolútne neprijateľné" a vyhlásil, že "sa to musí skončiť".

Pôvodní obyvatelia predstavujú len niečo vyše štyri percentná všetkých obyvateľov Kanady, ale v porovnaní s nimi sú častejšie obeťami vrážd a útokov a zápasia aj s dôsledkami ekonomickej a sociálnej nerovnosti.

U žien a dievčat z komunít pôvodných obyvateľov Kanady je v porovnaní so ženami z iného prostredia až 12-krát vyššie riziko, že budú vystavené násiliu, a sedemkrát vyššie je riziko, že sa stanú obeťou vraždy.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Ženy v Naí Dillí budú v MHD cestovať zadarmo
<< predchádzajúci článok
Prehánky nestoja ani za zmienku, vyššie teploty a slnko potešia Lenku