Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

12. apríla 2014

Kandidáti na ústavných sudcov o svojich názoroch nehovoria



Piati kandidáti na ústavných sudcov, ktorých zvolili poslanci Národnej rady SR, sa pravdepodobne neradi delia o svoje názory s verejnosťou. Na otázky, ktoré sa týkajú ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR
Bratislava 12. apríla (TASR) – Piati kandidáti na ústavných sudcov, ktorých zvolili poslanci Národnej rady SR, sa pravdepodobne neradi delia o svoje názory s verejnosťou. Na otázky, ktoré sa týkajú rozhodovania a problémov Ústavného súdu (ÚS) SR, odpovedala len Eva Fulcová, ktorá je v súčasnosti predsedníčkou Okresného súdu Bratislava 1. TASR požiadala kandidátov o názor na rozhodnutie ÚS v prípade Jozefa Čentéša, či si myslia, že by ÚS mal mať možnosť posudzovať aj ústavné zákony, ako riešiť veľké zaťaženie a prieťahy na ÚS, a ktorými celospoločenskými témami by sa mal ÚS zaoberať.


"Myslím si, že vzhľadom za zaťaženosť Ústavného súdu je potrebné otvoriť odbornú diskusiu na túto tému, kde by sa mohli prevziať pre inšpiráciu fungujúce modely z okolitých štátov vrátane modelu z Českej republiky," odpovedala Fulcová na otázku, či by ÚS mal mať možnosť posudzovať aj ústavné zákony. V Českej republike napríklad ústavný súd zrušil v roku 2009 ústavný zákon o skrátení piateho volebného obdobia Poslaneckej snemovne. Riešenie vysokého nápadu sťažností na ÚS a prieťahov vidí jedine v zmene zákonov. "Často sa stretávam s názorom aj odbornej verejnosti, že Ústavný súd sa stal obrazne povedané takzvaným štvrtým stupňom všeobecných súdov. Ide o rozsiahlu tematiku a spôsobov, ako danú problematiku riešiť, je ich viacero, pričom je potrebná odborná diskusia," uviedla Fulcová.

Ku kauze Čentéš sa odmietla vyjadriť so zdôvodnením, že nepozná spisový materiál k prípadu a ak by bola vymenovaná za ústavnú sudkyňu, mohla by sa podieľať na rozhodovaní v niektorých prípadoch. ÚS zatiaľ nerozhodol o Čentéšovej sťažnosti proti jeho nevymenovaniu za generálneho prokurátora. Otázku, ktoré celospoločenské témy by mal ústavný súd posudzovať, ako napríklad keď sa nemecký ústavný súd vyjadroval k eurovalu, Fulcová nezodpovedala.

Ďalší kandidáti na ústavných sudcov ako sudca Krajského súdu v Nitre Ján Bernát a sudkyňa Najvyššieho súdu SR Jana Baricová na otázky nereagovali. Notár a člen Prezídia Notárskej komory SR Miroslav Ďuriš za ne poďakoval a uviedol, že do ukončenia výberového procesu necíti potrebu vyjadrovať sa k týmto témam. Predseda Krajského súdu v Košiciach Imrich Volkai prostredníctvom hovorkyne súdu odkázal, že "vzhľadom na neobjektívnu medializáciu volieb kandidátov na sudcu Ústavného súdu SR sa do rozhodnutia prezidenta Slovenskej republiky nebude vyjadrovať".

Poslanci Národnej rady ešte musia zvoliť šiesteho kandidáta na sudcu Ústavného súdu a pokúsia sa o to na májovej schôdzi parlamentu. Ak bude kompletná šestica, prezident SR si z nej vyberie troch, ktorí zasadnú na 12 rokov na Ústavný súd SR a vymenia Jána Lubyho, Juraja Horvátha a Jána Auxta - funkčné obdobie im končí 4. júla tohto roku.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Česko by mohlo vstúpiť do eurozóny v roku 2020
<< predchádzajúci článok
Irán trvá na svojom výbere veľvyslanca pri OSN