Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

12. mája 2021

Karadžič bude pykať za genocídu v Srebrenici, doživotie strávi v britskom väzeníBývalý líder bosnianskych Srbov Radovan Karadžič si odpyká doživotný trest za vojnové zločiny v britskom väzení. V stredu to oznámila ...Zdieľať
netherlands_war_crimes_karadzic_13667 bb8fa8d831a24c059ab9b0b9d569db59 676x455 12.5.2021 (Webnoviny.sk) - Bývalý líder bosnianskych Srbov Radovan Karadžič si odpyká doživotný trest za vojnové zločiny v britskom väzení. V stredu to oznámila britská vláda.


Karadžiča v roku 2016 vtedajší Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu (ICTY) odsúdil na 40 rokov väzenia za genocídu v Srebrenici, zločiny proti ľudskosti a vojnové zločiny počas vojny v Bosne v rokoch 1992 až 1995.

Odvolací sudcovia v Haagu neskôr potvrdili rozsudok a zvýšili jeho trest zo 40 rokov za mrežami na doživotie. V súčasnosti je v zariadení súdu, no presunú ho do bližšie nešpecifikovanej britskej väznice.

Tridsaťročné snaženie o spravodlivosť


Britský minister zahraničných vecí Dominic Raab sa vyjadril, že Karadžič „je zodpovedný za masaker mužov, žien a detí počas srebrenickej genocídy a pomohol viesť obliehanie Sarajeva s neľútostnými útokmi na civilistov".

„Mali by sme byť hrdí na to, že od britskej podpory pri zabezpečení jeho zadržania, až po väzenskú celu, ktorej teraz čelí, podporovala Británia 30-ročné snaženie o spravodlivosť za tieto ohavné zločiny," uviedol ďalej Raab.

Najkrvavejší konflikt od konca vojny


Sedemdesiatpäťročný bývalý vodca bosnianskych Srbov Radovan Karadžič je jedným z najvyššie postavených predstaviteľov, ktorých súd pre vojnové zločiny v Haagu súdil.

Konflikt v Bosne bol najkrvavejší v Európe od druhej svetovej vojny a zanechal po sebe viac ako 100-tisíc mŕtvych a milióny ľudí bez domova.


Zdroj: Webnoviny.sk - Karadžič bude pykať za genocídu v Srebrenici, doživotie strávi v britskom väzení © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Sme rodina rokuje s Kolíkovou, aby do výnimiek zo skrátenia kolúznej väzby patrili len násilné trestné činy
<< predchádzajúci článok
Čaputová má problém pre fotku s Vlhovou, Výbor pre nezlučiteľnosť funkcií začal voči nej konanie

Karadžič bude pykať za genocídu v Srebrenici, doživotie strávi v britskom väzení - diskusné fórum čitateľov