Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

10. septembra 2018

Karl Lagerfeld sa dožíva 85 rokov, robí sa však mladšímNemecký módny návrhár Karl Lagerfeld.Zdieľať
Nemecký módny návrhár Karl Lagerfeld. Foto: TASR, TASR/AP
Hamburg/Bratislava 10. septembra (TASR) – Nemec Karl Lagerfeld je po celom svete známy svojím náročným a novátorským prístupom k štýlu. Jeho estetika kombinuje nadčasovú klasiku a moderný design. Jeden z najslávnejších módnych návrhárov, ktorý svojimi modelmi rád provokuje, má v pondelok 10. septembra 85 rokov.


Karl Otto Lagerfeldt ("t" neskôr z mena vyňal) si sám uvádza vek o päť rokov nižší, ale podľa záznamov z cirkevnej matriky sa narodil 10. septembra 1933 nemeckom Hamburgu.

Otec budúceho návrhára bol švédsky podnikateľ, ktorý zbohatol na výrobe kondenzovaného mlieka. Matka milovala svet módy, zmysel pre kreativitu a obdiv k módnym trendom neskôr učaroval aj jej synovi.

Nemecký módny návrhár Karl Lagerfeld ďakuje publiku za potlesk po skončení prehliadky z kolekcie módneho domu Chanel jar-leto 2015/2016 Haute Couture v Paríži 27. januára 2015. Foto: TASR/AP/Jacques Brinon


Finančná situácia rodiny bola viac než priaznivá. Údajne k svojim štvrtým narodeninám dostal Karl Lagerfeld vlastného komorníka a už pred nástupom do školy hovoril tromi svetovými jazykmi. Kým jeho dve staršie sestry rodičia poslali do internátnej školy, on sa vydal vlastnou cestou. V 19-tich zatúžil opustiť rodinné pozemky s rozlohou viac ako 12.000 akrov a rozhodol sa odcestovať na do Paríža.

Mladý Karl túžil po práci kresliara, tvorcu komiksov, portrétistu. V roku 1954 ho však náhoda odviala do vôd módneho priemyslu. Vyhral súťaž neprofesionálnych návrhárov svojim modelom štýlového kabátu a víťazstvo ho motivovalo k ďalšej tvorbe. Dvadsaťjedenročného talentovaného Lagerfelda objavil Piere Balmain v roku 1955.

Vynikajúca pracovná ponuka ho nasmerovala ďalej k Jeanovi Patou, kde zastával miesto hlavného designéra do roku 1963. Práca vo firme naberala na obrátkach a Lagerfeld cítil, že mu neposkytuje rozlet v ďalšej kreatívnej činnosti. Z firmy odišiel a profesionálne uplatnenie našiel až pri tvorbe pre taliansky módny dom Fendi, kde vytvoril kolekciu kožušinových kabátov a pomohol majiteľkám pretaviť firmu na luxusnú značku.

Na snímke vpravo nemecký módny návrhár Karl Lagerfeld a vľavo francúzska herečka Lily-Rose Melody Deppová počas prehliadky modelov značky Chanel pre sezónu jar-leto 2017 v rámci týždňa módy v Paríži 24. januára 2017. Foto: TASR/AP


V 70. rokoch tvorbu umelca poznačila spolupráca s Chloe, ktorú v roku 1975 obohatil aj o svoj parfum. Od roku 1983 Lagerfeld dodnes pôsobí ako kreatívny riaditeľ módnej značky Chanel.

Úspešný podnikateľ a módny designér nerád poskytuje rozhovory, na to je príliš veľký introvert. Ale keď vyšla autobiografická kniha Jacques de Bascher: Dandy v tieni, o mužovi, ktorý bol dlhé roky Lagerfeldovým partnerom, návrhár si v nej zaspomínal na časy z rokov 1971 až 1989. Práve v tom období žil po boku šviháka Dandyho Jacquesa de Bascher, ktorý patril k francúzskej smotánke a mal slabosť pre mladých mužov. Ťažké obdobie nastalo pre Lagerfelda vtedy, keď Parížan Bascher ochorel na AIDS a v roku 1989 zomrel. Jeho smrť ho bolestne zasiahla.

V roku 2012 Karl Lagerfeld v rozhovore pre španielsku mutáciu týždenníka Marie Claire nazval vtedajšieho francúzskeho prezidenta "imbecilom." pre jeho "zničujúcu" politiku voči najbohatším občanom krajiny. Podľa neho Hollandova politika vedúca k zavedeniu takzvanej milionárskej dane už prinútila viacerých popredných francúzskych podnikateľov presunúť svoje aktivity do susedného Belgicka.

Nemecký módny návrhár Karl Lagerfeld ďakuje publiku za potlesk po skončení prehliadky z kolekcie módneho domu Chanel jar-leto 2015/2016 Haute Couture v Paríži 27. januára 2015. Foto: TASR/AP/Jacques Brinon


Nemecký návrhár a fotograf Karl Lagerfeld zverejnil v roku 2014 svoj krátky film sprevádzajúci módnu prehliadku Métiers d’art v Salzburgu. Tentoraz počin niesol názov Reincarnation. "Je v ňom trochu popartu," dodal pre magazín Women's Wear Daily Lagerfeld.

Dokumentárny film režiséra Rodolphea Marconiho s názvom Lagerfeld Confidential obletel kiná v roku 2007. V snímke sa samotný Karl Lagerfeld vyjadruje napríklad k svojej homosexualite, či vzťahu k matke, ktorá mala na jeho život veľký vplyv.

Vosková figurína Karla Lagerfelda. Foto: TASR/AP


Srdcovou záležitosťou Karla Lagerfelda je jeho biela mačka, ktorú nazval Choupette Lagerfeld. Zvieratko s hodvábnou srsťou má svojich opatrovateľov, ktorí mu vedú denník a instagramový profil. Lagerfeld v jednom z rozhovorov priznal, že sa pohráva s myšlienkou vydať denníky Choupette ako knižnú publikáciu.

Chanel sa v máji 2018 stal prvým módnym domom, ktorý zorganizoval módnu prehliadku na Kube. Po prehliadke sa konala párty na havanskom námestí Plaza de la Catedral, ktoré sa zmenilo na pláž s veľkým barom a tanečnou plochou. Kreatívny riaditeľ domu Chanel Karl Lagerfeld sa na párty priviezol spôsobom jeho vlastným, v štýlovom veteráne Ford Fairlane z roku 1957.


Zdroje: www.osobnosti.cz, www.csfd, www.blesk.cz

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Židia slávia Roš ha-šana, Nový rok 5779
<< predchádzajúci článok
Život rakúskej cisárovny Sissi ukončil atentátnik pred 120 rokmi

Karl Lagerfeld sa dožíva 85 rokov, robí sa však mladším - diskusné fórum čitateľov