Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova    Regióny

30. júna 2010

Karlovej Vsi hrozia sankcie za porušenie zákonaBratislavskej Karlovej Vsi ...Zdieľať
iveta hanulikova Zákon porušila karloveská starostka Iveta Hanulíková určitými zmenami v rozpočte mestskej časti rozpočtovým opatrením zo 16. októbra minulého roka.

Foto: SITA
BRATISLAVA 30. júna (WEBNOVINY) - Bratislavskej Karlovej Vsi hrozia sankcie za porušenie zákona o rozpočtových pravidlách. Pre agentúru SITA to potvrdila miestna kontrolórka Janka Mahďáková. Zákon porušila karloveská starostka Iveta Hanulíková určitými zmenami v rozpočte mestskej časti rozpočtovým opatrením zo 16. októbra minulého roka. Podľa kontrolórky tak išla nad rámec svojich právomocí, keďže akékoľvek zmeny v rozpočte samosprávy schvaľuje zásadne zastupiteľstvo. Protizákonné rozpočtové opatrenie starostky je zároveň označené za "zásadný" nedostatok záverečného účtu mestskej časti za rok 2009. Ten schválili miestni poslanci na poslednom rokovaní, avšak s výhradami. Niektoré rozpočtové položky boli totiž podľa kontrolórky prekročené a ešte aj nezákonným

Na nejasnosti, nezrovnalosti či pochybenia v účtovníctve mestskej časti upozornila vo svojej správe aj nezávislá audítorka Anna Gregoričková. Týka sa to napríklad pozemkov, nedostatočne spracovaného tepelného hospodárstva a jeho prenos od starého mandátneho zástupcu na nového koncesionára, nesprávne vykázanej dotácie od štátu, vyúčtovávania na iných riadkoch či peniaze, pri ktorých nie je jasné, komu patria. Okrem toho by malo byť údajne vlastné imanie mestskej časti nižšie a záväzky vyššie, ako uvádza mestská časť. Zo správy audítorky teda vyplýva, že záverečný účet nevyjadruje objektívne situáciu v Karlovej Vsi.

Gregoričková zároveň upozornila, že jej neboli sprístupnené všetky potrebné výkazy. S tým však nesúhlasí miestny úrad, podľa prednostu Rastislava Velčeka poskytli všetky informácie, ktoré mali a nič nezatajili. Audítorka pritom podľa miestneho úradu požiadala len o účtovnú knihu, o iné údaje nežiadala. Starostka priznáva pochybenie úradníčky pri prepočítavaní majetku z bývalých korún na euro. Mnohé zistené chyby však boli odstránené už počas auditu, s týmto tvrdením audítorka zásadne nesúhlasí.

Mestská časť Jarklová Ves nemala bezproblémový záverečný účet ani v minulých rokoch, upozorňovala na to už od roku 2007 pravidelne aj kontrolórka Janka Mahďáková. Situácia sa zopakovala aj pri účte za rok 2009, tu však audítorka skonštatovala zjavne väčšie pochybenia ako predtým. "Hospodárenie bolo netransparentné a nejasné," povedala Mahďáková. Mestská časť by mala odstrániť všetky nedostatky uvedené v správe audítora, okrem toho prednosta úradu má do septembra vyčísliť, o koľko mestská časť prekročila rozpočet nezákonným opatrením. Audítorka bude o tom informovať kompetentné inštitúcie, ktoré by mali rozhodnúť aj o výške pokuty.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Pitie alkoholu v tehotenstve ovplyvňuje spermie
<< predchádzajúci článok
FRANCÚZSKO: Prognóza verejného dlhu 83,7 % HDP

Karlovej Vsi hrozia sankcie za porušenie zákona - diskusné fórum čitateľov