Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

06. októbra 2007

Katalin Sziliová dnes súkromne navštívila Bratislavu



Predsedníčka maďarského parlamentu Katalin Sziliová dnes súkromne navštívila bratislavskú mestskú časť Podunajské Biskupice na pozvanie miestnej Základnej organizácie Csemadoku - Maďarského ...



Zdieľať

BRATISLAVA 6. októbra (WEBNOVINY) - Predsedníčka maďarského parlamentu Katalin Sziliová dnes súkromne navštívila bratislavskú mestskú časť Podunajské Biskupice na pozvanie miestnej Základnej organizácie Csemadoku - Maďarského spoločenského a kultúrneho zväzu na Slovensku. Zúčastnila sa na svätej omši v Kostole Svätého Mikuláša, na odhalení vyrezávaného dreveného pamätníka zo Sedmohradska pripomínajúci vysídlenie obyvateľov Podunajských Biskupíc a symbolizujúci uzmierenie národov v karpatskej kotline, položila veniec k pamätníku hrdinov padlých počas prvej a druhej svetovej vojny. Na miestnej základnej škole s maďarským vyučovacím jazykom si pozrela výstavu fotografií s názvom Nikdy viac a položila veniec k soche maďarského básnika slovenského pôvodu Sándora Petőfiho. Do Podunajských Biskupíc prišli desiatky rodinných príslušníkov ľudí vysídlených v roku 1947 na základe Benešových dekrétov. Na pietnu slávnosť prišli poslanci maďarského parlamentu i poslanci Národnej rady Slovenskej republiky za Stranu maďarskej koalície (SMK): predseda strany Pál Csáky, László Nagy a József Berényi. Sziliová nepredniesla na akcii žiadny oficiálny príhovor a neposkytla vyhlásenie slovenským ani maďarským médiám. To isté platí aj o Csákym. Pietna spomienka na vysídlenie sa v Podunajských Biskupiciach organizuje raz za 10 rokov.

Do Podunajských Biskupíc prišlo len niekoľko ľudí, ktorí deportáciu priamo zažili, ostatní boli potomkovia 95 rodín, ktorých vysídlili do Maďarska. " Základnej organizácii Csemadoku v Podunajských Biskupiciach nejde o nič iné, len o to, aby sme zmiernili to nedorozumenie, ku ktorému v tejto republike došlo," uviedla pre médiá predsedníčka Základnej organizácie Csemadoku v Podunajských Biskupiciach Elza Nagy. Na margo Csákyho návštevy uviedla, že predseda SMK je občanom Podunajských Biskupíc, členom základnej organizácie Csemadoku a na pietnu slávnosť prišiel ako súkromná osoba. " Boli sme prekvapení tým, že Sziliová ako politička vo vysokej funkcii pozvanie na súkromnú návštevu prijala," uviedla Nagy a dodala, " že tentoraz sme sa pri výbere pozvaných hostí zamerali práve na Sziliovú, pretože ona je zjednocujúcou silou. Dobre vieme, že aj v Maďarsku sú problémy a ona na túto akciu pozvala jedného poslanca z každej frakcie maďarského parlamentu. Sama dúfa, že ich prostredníctvom tejto akcie spojí." Sziliovú pozvali do Podunajských Biskupíc pred mesiacom. " Či už by bola alebo nebola napätá situácia medzi Slovenskom a Maďarskom, návšteva Katalin Sziliovej by sa bez ohľadu na to uskutočnila," uviedol pre agentúru SITA László Nagy a dodal, " že predsedníčka parlamentu prišla na súkromnú návštevu a tak je jej príchod v poriadku."

Výzva na zmierenie niekoľkokrát rezonovala počas príhovoru pred svätou omšou, ktorý napísal správca Farského úradu v Podunajských Biskupiciach Juraj Vittek. Uviedol, " že dnešná akcia je príležitosťou stretnúť sa ako ľudia, ako ľudské osoby, ktoré spájajú rodinné a priateľské zväzky, ako osoby, ktoré sa chcú navzájom spoznať, nie ako politické, či národné neosobné subjekty." V príhovore spomenul minuloročné stretnutie predstaviteľov cirkvi na Slovensku a v Maďarsku, ktoré sa uskutočnilo na Sviatok Svätého Petra a Pavla v ostrihomskej bazilike. Cirkvi si tam navzájom odpustili, ospravedlnili sa a odpustili si. Do textu zakomponoval aj pasáž listu, ktorý biskupskej konferencii Slovenska adresoval kardinál Péter Erdő. Napísal, " že so zvláštnou bolesťou si spomíname na tie prípady, keď Maďari ublížili Slovákom alebo slovenským komunitám." Slovenskí biskupi reagovali," že s vážnou dôslednosťou prijímame tento verejný prejav pociťovanej historickej pravdy, vyslovujúc vďaku Bohu a prosbu o vzájomné porozumenie a zmierenie. Preto odpúšťame a prosíme o odpustenie." Dúfame, že toto stretnutie prispeje k nášmu úsiliu o zmierenie, je mementom pre minulosť, je mementom pre budúcnosť, aby k zneváženiu národa už nikdy viac nedošlo ,uviedla Elza Nagy pri pamätníku vysídlenia.

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Voľby vyhral Mušarráf, teraz je na ťahu Najvyšší súd
<< predchádzajúci článok
TNSK investoval do zateplenia škôl 30 miliónov korún