Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

11. septembra 2015

Katolíci oslávia v utorok sviatok Sedembolestnej Panny Márie



Katolícki veriaci na Slovensku oslávia v utorok 15. septembra sviatok Sedembolestnej Panny Márie, patrónky Slovenska. Po sviatku Narodenia Matky Božej, ktorý ...



Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/Henrich Mišovič
Bratislava 11. septembra (TASR) - Katolícki veriaci na Slovensku oslávia v utorok 15. septembra sviatok Sedembolestnej Panny Márie, patrónky Slovenska. Po sviatku Narodenia Matky Božej, ktorý pripadá na 8. septembra, a spomienke Mena Panny Márie 12. septembra, je to už tretí mariánsky sviatok v tomto mesiaci.


Na Slovensku je 15. september dňom pracovného pokoja. Na viacerých miestach sa pri príležitosti tohto sviatku konajú púte, najznámejšia je púť k Bazilike Sedembolestnej v Šaštíne-Strážach, ktorá sa v tomto roku koná od 11. do 16. septembra.

Veriaci si 15. septembra pripomínajú sedem najznámejších bolestí Panny Márie: Je to proroctvo Simeona, ktorý Márii 40 dní po narodení Ježiša predpovedal ťažkú budúcnosť jej syna, ako aj to, že dušu jej "prenikne meč", ďalej útek s dieťaťom do Egypta pred kráľom Herodesom, ktorý dal vyvraždiť v Betleheme všetkých chlapcov mladších ako dva roky, treťou bolesťou je strata 12-ročného Ježiša v jeruzalemskom chráme. Ďalšími bolesťami Matky Božej sú - zatknutie a odsúdenie Ježiša, smrť Ježiša na kríži, zloženie jeho tela z kríža a ukladanie Ježišovho tela do hrobu.

Veriaci na Slovensku už oddávna prechovávali úctu a dôveru k Sedembolestnej Matke Božej, modlili sa k nej a prosili ju o pomoc v ťažkých chvíľach. História pútnictva v Šaštíne siaha do roku 1564. V tom roku Angelika Bakičová, manželka grófa Imricha Czobora, majiteľa šaštínskeho panstva, dala zhotoviť sochu Sedembolestnej ako splnenie sľubu a vďaku za vyslyšanie jej modlitieb a prosieb za pomoc v rodinných trápeniach.

Sochu uložili k verejnej úcte do trojhrannej kaplnky, ktorá tam stále stojí. Ľudia sa k Sedembolestnej v Šaštíne často modlili a podľa tradícií sa stalo mnoho zázračných uzdravení na tele i na duši.

Počas tureckých vojen sochu Sedembolestnej preniesli do blízkeho zámku a uschovali ju v Kaplnke sv. Imricha. Tam bola do začiatku 18. storočia. V roku 1736 sa uskutočnila posviacka základného kameňa pútnického chrámu. V roku 1748 dokončili stavbu strechy nad kostolom.

Významnou udalosťou bola posviacka chrámu v Šaštíne dňa 12. augusta 1762 za účasti cisárovnej Márie Terézie a jej manžela Františka Lotrinského, mnohých duchovných a tisícov pútnikov. V tom istom roku 15. augusta slávnostne preniesli sochu Sedembolestnej na hlavný oltár šaštínskeho chrámu.

V roku 1964, pri 400. výročí uctievania sochy Sedembolestnej Panny Márie, pápež Pavol VI. povýšil šaštínsky chrám na Baziliku minor, menšiu baziliku. O dva roky neskôr tento pápež vyhlásil Sedembolestnú Pannu Máriu za hlavnú patrónku Slovenska.

Bazilika a priľahlý kláštor v Šaštíne sú v správe rehole saleziánov.

Baziliku v Šaštíne navštívili také významné osobnosti, ako boli pápež Ján Pavol II. či Matka Tereza.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Ceny ropy klesli, komodita si pripíše stratu
<< predchádzajúci článok
Do Grécka prišlo v tomto roku odhadom vyše 175.000 migrantov zo Sýrie