Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

13. októbra 2009

Katolícka univerzita v Ružomberku udelí čestný doktorát



Čestným doktorátom za zásluhy o pokrok a šírenie kresťanských ideálov, ktoré vyvolali celosvetový ohlas, ocení Katolícka univerzita v Ružomberku (KU) profesora Michaela Novaka. Titul doctor ...



Zdieľať
BRATISLAVA 13. októbra (WEBNOVINY) - Čestným doktorátom za zásluhy o pokrok a šírenie kresťanských ideálov, ktoré vyvolali celosvetový ohlas, ocení Katolícka univerzita v Ružomberku (KU) profesora Michaela Novaka. Titul doctor honoris causa mu udelí v stredu 14. októbra počas zhromaždenia akademickej obce a zasadnutia Vedeckej rady KU. Rektor univerzity Tadeusz Zasępa uviedol, že profesor Novak patrí medzi uznávané osobnosti vo svete so silným vzťahom k Slovensku, z ktorého pochádzajú jeho predkovia. "Dosvedčujú to aj jeho skutky v prospech našej krajiny a univerzity," podotkol rektor.


Michael Novak sa narodil v marci 1933 v Johnstowne v Pennsylvánii v USA. Graduoval na Stonehill College v roku 1956 a o dva roky neskôr na Gregoriánskej univerzite v Ríme. V teologických štúdiách pokračoval na Katolíckej univerzite v Ríme, v roku 1966 získal vzdelanie v histórii a filozofii náboženstva na Harvardovej univerzite, kde neskôr pôsobil. V roku 1976 sa stal riadnym profesorom a zároveň pracoval na Syracuse University. V súčasnosti okrem iného pôsobí na American Enterprise Institute vo Washingtone.

Profesor Novak je nositeľom mnohých vyznamenaní za vedecké aktivity, za publikáciu The Spirit of Democratic Capitalism mu cenu odovzdávala Margaret Thatcher, za vedecký progres v skúmaní náboženstva dostal v roku 1994 prestížnu Templetonovu cenu. Medailou T. G. Masaryka ocenil jeho prácu prezident Českej republiky Václav Havel, na Slovensku si z rúk prezidenta prevzal Rad Bieleho dvojkríža II. triedy.

Novak vo svojich knihách a prednáškach priekopníckym spôsobom analyzoval dôležité a pálčivé problémy našich čias. Ide najmä o otázky demokracie a jej vzťahov k ekonomike, etike, viere a cirkvi. Významným činom sú letné inštitúty vedené Michaelom Novakom. Náplňou seminára bolo napríklad poznávanie troch pilierov slobodnej spoločnosti - politického, ekonomického a morálno-kultúrneho systému. Viaceré ročníky sa uskutočnili na Spišskej Kapitule. Novakove diela boli publikované v mnohých jazykoch. Jeho kniha Duch demokratického kapitalizmu bola tajne publikovaná v Poľsku v roku 1984 a mnohí ju považujú za jednu z kníh, ktoré zmenili svet.

K jeho zásluhám patrí aj iniciatíva pri vzniku, rozvoji duchovno-vzdelávacieho projektu mladej slovenskej katolíckej inteligencie Spoločenstva Ladislava Hanusa so sídlom v Bratislave.

Agentúru SITA informoval hovorca Katolíckej univerzity Vladimír Buzna.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Gruzínsko údajne financuje al-Kájdu na Kaukaze
<< predchádzajúci článok
SDKÚ vyzýva vládu na predlženie podpory v nezamestnanosti