Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

22. júna 2009

Kauza prevodu balíka akcií Transpetrolu pokračuje



Vypočutím znalca z oblasti účtovníctva a oboznamovaním so spisovým materiálom pokračovalo v pondelok na Krajskom súde (KS) v Žiline hlavné pojednávanie v kauze prevodu balíka akcií spoločnosti ...



Zdieľať
ŽILINA 22. júna (WEBNOVINY) - Vypočutím znalca z oblasti účtovníctva a oboznamovaním so spisovým materiálom pokračovalo v pondelok na Krajskom súde (KS) v Žiline hlavné pojednávanie v kauze prevodu balíka akcií spoločnosti Transpetrol. Na 34-percentný podiel akcií slovenského prepravcu ropy si nárokujú siedmi podnikatelia okolo vranovského podnikateľa Ignáca I.


Na hlavnom pojednávaní sa v pondelok zúčastnili štyria zo siedmich obžalovaných. Jeden z neprítomných, ktorý doložil doklad o práceneschopnosti nesúhlasil, aby sa pojednávalo v jeho neprítomnosti. "Vzhľadom na potrebu pokročiť v dokazovaní, tento obžalovaný bol vylúčený na samostatné konanie, " informoval predseda KS v Žiline Juraj Krupa.

Dodal, že súd požiadal príslušné orgány v mieste trvalého bydliska tohto obžalovaného, aby prešetrili jeho práceneschopnosť. "Oznámili nám, že dva razy ho boli navštíviť a potvrdili, že sa zdržiaval v domácnosti," dodal Krupa.
"Hodne sme pokročili v dokazovaní, zostáva nám ešte prečítať pomerne dosť listín, ale zdá sa, že sme vypočuli všetkých svedkov, zajtra pokračujeme, uvidíme, ako ďaleko sa dostaneme," povedal Krupa. Po skončení dokazovania rozhodne súd podľa neho ešte o tom, či sa bude vykonávať ďalšie dokazovanie podľa návrhov obžalovaných. "Sú tam rozsiahle návrhy, či budú oprávnené alebo dôvodné, to sa ešte uvidí podľa porady senátu," doplnil Krupa.
Súd bude opäť pokračovať v utorok, ďalšie pojednávanie je naplánované na 30. júna.

Trestnoprávny spor sa ťahá na KS v Žiline už od roku 2002. Podľa obžaloby došlo k podvodnému prevodu 647 akcií Transpetrolu za približne 66,38 mil. eur. Východoslovenský podnikateľ Ignác I. a spol. čelia obžalobe z trestných činov podvodu, prípravy k trestnému činu legalizácie príjmov z trestnej činnosti spáchanej formou spolupáchateľstva, z trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa a trestného činu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku. Podľa ministerstva hospodárstva bude práve verdikt v tomto spore jedným z najdôležitejších spomedzi všetkých 150 súdnych sporov, ktoré kauzu Transpetrol sprevádzajú.

Vranovský podnikateľ Ignác I. a jeho ďalší spoločníci vraj už predali 34-percentný podiel slovenskej spoločnosti Transpetrol. Predaj akcií slovenského prepravcu ropy údajne schválili mimoriadnom zhromaždení 1. júna firme Quick Power Plant so sídlom v Prahe. Vranovský podnikateľ je presvedčený, že predaj akcií Transpetrolu schválilo mimoriadne valné zhromaždenie Transpetrolu 29. apríla tohto roku. Východoslovenský podnikateľ vtedy zvolal valné zhromaždenia slovenského prepravcu ropy na základe rozhodnutia bratislavského okresného súdu. Rozhodnutie okresného súdu však zrušil Najvyšší súd SR na základe mimoriadneho dovolania generálneho prokurátora. Predstavitelia ministerstva hospodárstva naďalej tvrdia, že 100-percentným akcionárom Transpetrolu je štát. Spor o 34 % akcií Transpetrolu sa začal v máji 1995. Spoločnosti ILaS Vranov nad Topľou ako predávajúci a Slovenka Vranov ako kupujúci uzavreli zmluvu o budúcej zmluve na predaj nehnuteľnosti. Daňový úrad vo Vranove nad Topľou si však ešte v tom istom roku uplatnil na nehnuteľnosti firmy ILaS záložné právo. Spoločnosť ILaS sa obrátila na Okresný súd vo Vranove nad Topľou s tým, že pre postup daňového úradu nemohla budovu predať, a tak vznikla pohľadávka vo výške 1,42 mil. eur. Ústredné daňové riaditeľstvo uznalo námietku firmy ILaS, že daňový úrad nepostupoval správne a záložné právo zrušil. ILaS tak žiadal náhradu škody od ministerstva financií, ktoré riadi daňové úrady. Ministerstvo pokladalo tento rozsudok za nevykonateľný a pohľadávku neuhradilo. Okresný súd vo Vranove nad Topľou však dal firme za pravdu. Na základe rozsudku z roku 1997 podala firma návrh na exekúciu. Poverená súdna exekútorka Milada Korimová vybrala na exekúciu 34-percentný podiel Transpetrolu.

V roku 1998 postúpila spoločnosť ILaS svoju pohľadávku na vranovskú firmu C.S.I.-CD. V tom istom roku táto firma vyzvala obchodníka s cennými papiermi Classinvest Slovakia na nákup akcií Transpetrolu. Na základe exekučného rozhodnutia obchodník kúpil tieto akcie a previedol ich na účty siedmich právnických a fyzických osôb vedených v Stredisku cenných papierov. Krátko po tom ministerstvo financií koncom roka 1998 dalo príkaz na spätný prevod týchto akcií do vlastníctva štátu.

Spoločnosť Transpetrol sa zaoberá prepravou ropy a jej skladovaním pre odberateľov a pre Správu štátnych hmotných rezerv. V roku 2002 získala 49-percentný balík akcií Traspetrolu firma Jukos Oil Company za 74 mil. USD. Slovensko si ponechalo majoritný 51-percentný podiel.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Nie sú nebezpečné krajiny, sú len rizikoví cestovatelia
<< predchádzajúci článok
Univerzita Komenského vyhľadala svojich najstarších absolventov