Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

29. mája 2015

Každá desiata cigareta pochádza z nelegálneho obchodu



Odstrániť nezákonný obchod s tabakovými výrobkami - to je v roku 2015 motto Svetového dňa bez tabaku, ktorý pripadá na 31. mája.



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/Tomáš Halász
Ženeva/Bratislava 29. mája (TASR) - Odstrániť nezákonný obchod s tabakovými výrobkami - to je v roku 2015 motto Svetového dňa bez tabaku, ktorý pripadá na 31. mája.


Ako ďalej informovala Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) na svojej webovej stránke, v tomto roku chce pripomenúť verejnosti, že nezákonný obchod s tabakovými výrobkami predstavuje na svete rozsiahle problémy zo zdravotníckeho, právneho a ekonomického pohľadu. Tabakový priemysel a zločinecké skupiny využívajú nezákonný obchod s tabakovými výrobkami aj tým, že nútia verejnosť, aby platila zdravotnícke a bezpečnostné náklady, uvádza WHO. Organizácia zároveň upozornila, že každá desiata cigareta pochádza z nelegálneho obchodu s tabakovými výrobkami. Potvrdzujú to viaceré štúdie vrátane údajov z colných úradov. Podľa Európskej komisie predstavuje nezákonný obchod s cigaretami pre Európsku úniu a jej členské štáty stratu vyše desať miliárd eur ročne v podobe ušlého zisku z daní a colných príjmov. Preto v roku 2015 WHO pri príležitosti Svetového dňa bez tabaku vyzvala krajiny sveta, aby spolupracovali s cieľom skoncovať s nezákonným obchodovaním s tabakovými výrobkami.

Na následky fajčenia ročne zomiera takmer šesť miliónov ľudí, medzi ktorými je aj vyše 600.000 nefajčiarov. Tí skonali na následky pasívneho fajčenia. Ak sa v danej oblasti nič neurobí, na epidémiu fajčenia zomrie do roku 2030 vyše osem miliónov ľudí, uviedla WHO.

V súlade s Rámcovým dohovorom WHO o kontrole fajčenia by jednotlivé štáty mali zaviesť do praxe systém opatrení na obmedzenie spotreby tabaku a tabakových výrobkov. Rámcový dohovor o kontrole fajčenia sa v roku 2011 stal prvým svetovým nástrojom v boji proti tabakizmu a WHO vtedy dohovor predstavila pri príležitosti Svetového dňa bez tabaku.

WHO každoročne v spojitosti s 31. májom poukazuje na jednu problematiku v oblasti kontroly fajčenia a tabakizmu.

Fajčenie predstavuje najväčšiu príčinu úmrtnosti vo svete. Zároveň je štvrtým najvážnejším rizikovým faktorom chorobnosti na svete. Preto sa WHO od roku 1987, keď zaviedla Svetový deň bez tabaku, púšťa do zápasu proti fajčiarskej epidémii. Požívanie tabakových výrobkov patrí medzi epidémie, ktorým sa dá predchádzať.

Nikotín je vysoko návyková látka. Väčšina ľudí v dospelosti závislých od fajčenia začala užívať tabakové výrobky - najčastejšie v podobe cigariet - pred dovŕšením 18. roku života.

Trend skorého experimentovania s fajčením potvrdili mnohé prieskumy, ktoré sa uskutočnili aj na Slovensku. Najväčšia skupina ľudí začína s fajčením pred 15. rokom. Narastá počet detí do desať rokov, ktoré už majú skúsenosť s fajčením.

Cigaretový dym obsahuje približne 4000 rôznych látok s účinkom na organizmus. Ide o pevné častice a plyny, napríklad nikotín, decht, oxid uhoľnatý, formaldehyd, kyanovodík, benzén, polónium, močovinu, voľné radikály, čpavok, nikel, arzén, kadmium a ďalšie. Z nich vyše 60 dokázateľne poškodzuje organizmus človeka.

Na Slovensku sa 1. júla 2013 stala účinnou novela Zákona o ochrane nefajčiarov. Zákonom z roku 2013 sa zmenil a doplnil zákon č. 377/2004 Z. z. o ochrane nefajčiarov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a o zmene a doplnení zákona č. 128/2002 Z. z. o štátnej kontrole vnútorného trhu vo veciach ochrany spotrebiteľa a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Antibiotík sa predpisuje veľa, CRP test každá poisťovňa nezaplatí
<< predchádzajúci článok
Ceny ropy vzrástli