Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

14. augusta 2009

Každý pozostalý po baníkoch má dostať 33-tisíc eurPozostalí po baníkoch a banských záchranároch majú dostať od štátu odškodné každý po 33 000 €, o materiáli práve rokuje vláda. Pozostalým je každá manželka alebo družka a každé ...Zdieľať
BRATISLAVA 14. augusta (WEBNOVINY) - Pozostalí po baníkoch a banských záchranároch majú dostať od štátu odškodné každý po 33 000 €, o materiáli práve rokuje vláda. Pozostalým je každá manželka alebo družka a každé nezaopatrené dieťa. Odškodnenie bude nad rámec finančného odškodnenia vyplácaného zamestnávateľom – Hornonitrianskymi baňami Prievidza, a.s., alebo Baňou Dolina, a.s. Veľký Krtíš a Sociálnou poisťovňou.


Vo Východnej šachte Bane Handlová v akciovej spoločnosti Hornonitrianske bane Prievidza došlo 10. augusta v doobedňajších hodinách k rozsiahlemu výbuchu, počas ktorého bolo usmrtených 20 a zranených ďalších deväť osôb. Zranení baníci vyfárali samostatne a po ošetrení boli prepustení do domáceho ošetrovania. Usmrtených dopravili na povrch postupne, posledného 12. augusta večer.

Z 20 obetí bolo deväť baníkov, ktorí boli zamestnancami Hornonitrianskych baní Prievidza a 11 záchranárov, vyslaných do zásahu Hlavnou banskou záchrannou stanicou Prievidza, ktorá je súčasťou organizačnej štruktúry Hornonitrianskych baní Prievidza, a.s. Z obetí bolo z radov záchranárov osem z oblasti Hornej Nitry a traja boli do čaty začlenení z Bane Dolina, a.s. Veľký Krtíš, v rámci ich cyklickej služby.

Z usmrtených osôb bolo 17 ženatých, jeden bezdetný s družkou, jeden s družkou s deťmi a jeden slobodný bezdetný. Po obetiach zostalo 17 detí zaopatrených a 22 detí nezaopatrených.

Peniaze má uvoľniť rezort financií v prospech rezortu hospodárstva, pričom budú následne prevedené na účty pozostalých. Prostriedky pre neplnoleté deti budú poukázané v prospech ich zákonných zástupcov. Tieto peniaze nebudú podliehať zúčtovaniu zo strany pozostalých a ich zúčtovanie a zdanenie vykoná ministerstvo hospodárstva v zmysle príslušných predpisov.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Harmonizovaná inflácia klesla na nové minimum
<< predchádzajúci článok
Nájomníci z vyhorenej bytovky v Trnave sa sťahujú späť

Každý pozostalý po baníkoch má dostať 33-tisíc eur - diskusné fórum čitateľov