Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

11. júla 2016

KAŽIMÍR: Situácia bánk v Taliansku nehrozí scenárom gréckej krízy



Ministri financií eurozóny, Euroskupina, sa dnes v Bruseli stretli prvýkrát od prebratia slovenského predsedníctva v Rade EÚ. Formát, ktorému šéfuje predseda Euroskupiny Jeroen Dijsselbloem, má ...



Zdieľať
Peter Kažimír
Brusel 11. júla (TASR) - Ministri financií eurozóny, Euroskupina, sa dnes v Bruseli stretli prvýkrát od prebratia slovenského predsedníctva v Rade EÚ. Formát, ktorému šéfuje predseda Euroskupiny Jeroen Dijsselbloem, má na programe zhodnotenie súčasnej finančnej a ekonomickej situácie skupiny, ako však uviedol minister financií SR Peter Kažimír, debaty budú aj okolo neplnenia si domácich úloh zo strany Španielska a Portugalska.


Na otázku, čí Euroskupina sa zaoberá dosahmi britského referenda o brexite, Kažimír vyjadril nádej, že najnovší vývoj v Británii predstaví britský minister financií George Osborne v utorok, počas zasadnutia ministrov financií EÚ (Ecofin). Dodal však, že Európska centrálna banka (ECB) môže túto tému nastoliť a potom sa ňou budú zaoberať aj ministri.

Kažimír však poprel, že by sa v EÚ v súvislosti s brexitom hovorilo o "katastrofických číslach", súčasné odhady hovoria skôr o "desatinkách percent" vplyvu na európsku ekonomiku. Dodal, že pre Slovensko je v tejto súvislostí dôležitá najmä investícia Jaguar Land Rover, kde však slovenská strana vzhľadom na vyjadrenia investorov neočakáva nejaké veľké zmeny. "Sme s nimi v kontakt a momentálne je logické nepozastaviť túto investíciu, ale to je na nich," opísal situáciu Kažimír.

Minister financií pripomenul, že aj napriek mediálnym šumom okolo bankovej krízy v Taliansku nie je táto téma na programe rokovaní. Po príchode do Rady EÚ to potvrdil aj taliansky minister financií Pier Carlo Padoan.

Podľa Kažimíra v Taliansku ide o dlhodobý problém v podobe "veľkej expozície bánk voči ich klientom", keď klienti nie sú schopní splácať svoje pôžičky. Týka sa to nielen domácností, ale aj malých a stredných podnikov a vzniká otázka ako to riešiť.

"My sme radi, že sme po náročných rokovaniach v minulom roku prijali smernicu, ktorá mení spôsob záchrany bánk, takže z tohto pohľadu nám nehrozia nejaké zásadné zmeny," skonštatoval Kažimír. Pre TASR potvrdil, že nemožno prirovnať túto krízu v Taliansku ku kríze v Grécku, ako to naznačili niektoré médiá. To sú podľa neho zbytočné obavy, lebo ide o parametre krajín, ktoré vôbec nemožno spájať.

V súvislosti so situáciou v Portugalsku a Španielsku, ktoré sú členmi eurozóny, Kažimír pripomenul, že ministri zhodnotia vyjadrenie Európskej komisie o procedúre vystúpenia týchto krajín z "trestnej lavice", keď ich vlády neprijali účinné opatrenia pre zníženie nadmerných deficitov.

"Komisia navrhuje, aby sme začali proces, ktorý môže skončiť aj sankciami. Ten proces vyplýva z toho, že obe krajiny neurobili dosť na to, aby dostatočne znížili svoj deficit a dostali sa pod trojpercentnú hranicu," vysvetlil minister.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Minister vnútra prijal demisiu šéfa ochrankárov Prezidentského paláca
<< predchádzajúci článok
Šéfom Štátneho fondu rozvoja bývania sa stal J. Kurňavka