Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

23. januára 2018

Kažimír: Zúženie čierneho zoznamu daňových rajov je vytúžená zmenaNa archívnej snímke Peter KažimírZdieľať
Na archívnej snímke Peter Kažimír Foto: TASR Marko Erd
Brusel 23. januára (TASR) - Túto zmenu sme chceli. Týmito slovami opísal minister financií SR Peter Kažimír rozhodnutie viacerých daňových jurisdikcií vo svete vykonať zmeny, podľa ktorých už z pohľadu Európskej únie nebudú vnímané ako daňové raje.


Kažimír pri príležitosti utorňajšieho zasadnutia ministrov financií EÚ (Ecofin) v Bruseli privítal rozhodnutie, podľa ktorého osem krajín bolo vymazaných z čierneho zoznamu daňových rajov.

Z čierneho na tzv. "sivý zoznam" sa dostali donedávna s Úniou nespolupracujúce krajiny Barbados, Grenada, Kórejská republika, Macao, Mongolsko, Panama, Spojené arabské emiráty a Tunisko.

"Toto je presne to, čo sme chceli, aby sa začalo diať. Aby niektoré krajiny, ktoré mali biznis model založený na lákaní finančných skupín a jednotlivcov, ktorým sa nechcelo platiť dane alebo zverejňovať svoj majetok, začali vykonávať zmeny, a aby všetci mali rovnaké podmienky," uviedol Kažimír.

Podľa jeho slov je to dobrá správa aj pre Slovensko, ktoré má "čestný model podnikania" založený na výrobe áut, strojárstve a priemysle ako takom. "Nám musí záležať na tom, aby tí iní, ktorí čarujú s finančnými službami, aby ich podmienky boli primerané a aby sme všetci mali rovnosť príležitostí," vysvetlil.

Kažimír zároveň odmietol kritiku časti poslancov Európskeho parlamentu, ktorí tvrdia, že k vymazaniu ôsmich krajín z čierneho zoznamu daňových rajov došlo príliš rýchlo. Ministri financií EÚ totiž tento zoznam zverejnili len minulý mesiac, 5. decembra 2017.

"Urobili sme kus dobrej roboty," uviedol Kažimír v mene EÚ. Pripomenul, že príslušné snahy v tomto smere vyvíjalo aj slovenské predsedníctvo v Rade EÚ v roku 2016 a upozornil, že zatiaľ "sme iba na začiatku procesu."

Podľa jeho slov však už po pár týždňoch od zverejnenia čierneho zoznamu možno povedať, že krajiny, ktoré doteraz "nepreberali poštu", zrazu sľubujú, že do stanoveného dátumu urobia potrebné zmeny v daňovej oblasti a dodal, že EÚ im musí dať túto šancu.

spravodajca TASR Jaromír Novak

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Svidník posilňuje sociálnu pomoc pre odkázaných
<< predchádzajúci článok
V Čistom dni je ešte päť klientov, brány by mal zatvoriť čoskoro

Kažimír: Zúženie čierneho zoznamu daňových rajov je vytúžená zmena - diskusné fórum čitateľov