Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

06. februára 2011

KDH a Most-Híd sa dohodli na úprave dvojakého občianstva



KDH a Most-Híd sa dohodli, že kresťanskí demokrati podporia návrh novely zákona o štátnom občianstve z dielne SDKÚ-DS, SaS a Most-Híd. Ako ...



Zdieľať
andrej durkovsky v kdh skoncil Predseda KDH Ján Figeľ Foto: SITA/Nina Bednáriková BRATISLAVA 6. februára (WEBNOVINY) – KDH a Most-Híd sa dohodli, že kresťanskí demokrati podporia návrh novely zákona o štátnom občianstve z dielne SDKÚ-DS, SaS a Most-Híd. Ako povedal pre agentúru SITA podpredseda KDH Pavol Abrhan, strana Bélu Bugára zas podporí návrh KDH, ktoré navrhuje, aby tí, čo budú mať dvojaké občianstvo, nemohli vykonávať niektoré povolania. Kresťanskí demokrati však zo svojho návrhu musia vypustiť prokurátorov. V štátnej správe sa bude zákaz pôsobenia občanov s dvojakým občianstvo dotýkať len tých, ktorí prichádzajú do styku s prísne tajnými, alebo tajnými skutočnosťami.


Obe strany mali rokovať o dvojakom občianstve bilaterálne na základe dohody z Koaličnej rady. Tri koaličné strany predložili do parlamentu novelu zákona o štátnom občianstve, ktorá dvojaké občianstvo umožňuje, na území Slovenska však maďarský zákon vyhlasuje za neúčinný. Návrh novely z dielne KDH vychádza z potreby upraviť podmienky výkonu niektorých povolaní, ktorých výkon je spojený so špecifickými potrebami zachovávať lojalitu voči Slovenskej republike. Ide napríklad o ozbrojené zbory alebo ozbrojené sily.

Napriek dohode medzi KDH a stranou Most-Híd sa návrhmi zákonov o dvojakom občianstve bude zaoberať Koaličná rada. Dôvodom je, že podporu trojkoaličnému návrhu nevie zabezpečiť SaS, pretože štyria poslanci Obyčajných ľudí ho odmietajú podporiť. Líder zoskupenia Igor Matovič totiž avizoval, že bude hlasovať za novelu zákona o štátnom občianstve, ktorú do parlamentu predložili poslanci za Smer-SD. Vysvetlil, že takto chce podnietiť koalíciu, aby s ním rokovala o spoločnej korekcii tohto zákona. Novela Smeru-SD slovenským štátnym príslušníkom umožňuje nadobudnúť cudzie občianstvo krajiny, v ktorej mali aspoň pol roka evidovaný pobyt.

Koalícia sa bude zaoberať aj návrhom Richarda Sulíka na odvolanie Roberta Fica z pozície podpredsedu parlamentu. „Keby to bolo na mne, Fica odvolám. Predložím tento návrh na Koaličnej rade, pretože tento človek vedome napáchal obrovské škody SR a to tým, že vedome nechal schváliť dva protiústavné zákony, o čom rozhodol Ústavný súd SR,“ povedal Sulík. Jeho návrh síce podporujú poslanci z OKS, ale odmietajú ho kresťanskí demokrati. „Ak to má byť preto, čo Fico robil ako premiér, tak to nesúvisí s postom podpredsedu NR SR,“ objasnil pozíciu KDH Abrhan. So Sulíkovym návrhom však nesúhlasí ani premiérka Iveta Radičová. Premiérka návrh nepodporuje z rovnakých dôvodov ako KDH, teda preto, že dôvody na Ficovo odvolanie pramenia z jeho minulých politických aktivít, keď bol premiérom. Vtedy totiž došlo k schváleniu zákonov o zamedzení zisku zdravotných poisťovní a o možnosti stavať diaľnice na cudzích nevyvlastnených pozemkoch, ktoré teraz označil Ústavný súd za protiústavné.

Návrh predsedu parlamentu Richarda Sulíka nepodporuje ani Béla Bugár. "Nemyslím, že máme tu kreovať nejakého ďalšieho týraného a prenasledovaného človeka," vysvetlil Bugár svoj odmietavý postoj k Sulíkovmu návrhu. Bugár považuje návrh za veľmi zle načasovaný. Považuje ho za citlivý, podľa neho by mala o ňom najprv diskutovať koalícia vo vnútri, až potom sa medializovať.

Koaličná rada sa bude zaoberať aj iniciatívnymi návrhmi koaličných poslancov. „Poslanci bez konzultácie s ministrom dávajú častokrát návrhy, čo nie je zlé, ale problém je, že im neprechádzajú. Chceme sa dohodnúť, aby to bolo po konzultácii s príslušnými ministrami,“ vysvetlil Abrhan.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Clintonová opatrne privítala rozhovory v Egypte
<< predchádzajúci článok
HRUŠOVSKÝ: Pri tajnej voľbe je väčšie riziko korupcie