Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

16. januára 2014

KDH chce uzákoniť možnosť štipendia aj študentom zahraničných škôl



Rokovanie 27. schôdze Národnej rady (NR) SR v utorok 26. novembra 2013 v Bratislave. Na snímke rokovanie pléna NR SR.



Zdieľať
Rokovanie 27. schôdze Národnej rady (NR) SR v utorok 26. novembra 2013 v Bratislave. Na snímke rokovanie pléna NR SR. Foto: TASR/Štefan Puškáš
Bratislava 16. januára (TASR) - Študenti zahraničných vysokých škôl pôsobiacich v SR, ale aj mimo nášho územia a s trvalým pobytom na Slovensku by mali mať možnosť získať sociálne štipendium. V novele vysokoškolského zákona to navrhujú poslanci Pavol Abrhan, Martin Fronc, Monika Gibalová a Pavol Hrušovský (všetci KDH) s tým, že ministerstvo školstva by malo možnosť nie povinnosť takéto sociálne štipendium priznať.


Právnou normou sa bude parlament zaoberať na januárovej schôdzi.

Ak poslanci uspejú, od septembra bude v zákone o vysokých školách veta, že "Ministerstvo môže priznať sociálne štipendium... občanom SR, ktorí majú trvalý pobyt na území SR a študujú na zahraničných vysokých školách pôsobiacich v SR aj mimo územia SR".

KDH chce takto reagovať na situáciu študentov, ktorí pochádzajú zo sociálne slabších rodín a z rozličných dôvodov sa rozhodnú pre vysokoškolské štúdium na zahraničných vysokých školách.

"Študenti, ktorí si vyberú študijný program alebo jeho kombináciu, ktorý nie je možné študovať na slovenských univerzitách alebo vysokých školách, sa dostávajú do nevýhodného postavenia voči študentom študujúcim v SR, ktorí sú poberateľmi sociálneho štipendia," argumentujú poslanci.

KDH priznáva, že novela bude mať negatívny vplyv na štátny rozpočet. Poslanci však nedokážu vypočítať aký, keďže podľa nich neexistujú štatistické údaje o tom, koľko je študentov s trvalým pobytom na území SR študujúcich na zahraničných vysokých školách, ktorí by súčasne spĺňali kritériá na prideľovanie sociálneho štipendia, ak by študovali na našej vysokej škole.

"Predpokladá sa, že by išlo o ten istý počet študentov. Z toho hľadiska návrh zákona nemá dramatický vplyv na rozpočet verejnej správy," odhaduje KDH. Rezort financií s tým však spokojný nie je a členov snemovne žiada, aby uviedli návrhy na úhradu týchto nových výdavkov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Cena ropy mierne klesli, Brent v porovnaní s WTI výraznejšie
<< predchádzajúci článok
Radíme ako počas roka menej mínať a viac šetriť