Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

28. augusta 2015

KDH: Nemôžeme zatvárať oči nad utrpením ľudí utekajúcich pred vojnou



Ľudia kladú sviečky pred policajnou stanicou v rakúskom Eisenstadte 27. augusta 2015.



Zdieľať
Ľudia kladú sviečky pred policajnou stanicou v rakúskom Eisenstadte 27. augusta 2015. Foto: TASR/AP
Bratislava 28. augusta (TASR) - Slovensko, so silnou kresťanskou tradíciou, nemôže zatvárať oči nad utrpením ľudí, ktorí utekajú z vojnou zmietaných krajín. Tvrdí to predseda Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) Ján Figeľ s tým, že aj slovenskí občania sa v minulosti viackrát ocitli v podobnej situácii. "Vďaka pohostinnosti, ktorá sa im dostala v demokratických štátoch, mohli začať nový život v bezpečnom a slobodnom prostredí," podotkol Figeľ.


KDH zároveň vyjadruje hlboký zármutok nad tragickými úmrtiami utečencov, ktoré sa udiali v posledných dňoch. Predchádzať takýmto tragédiám sa podľa kresťanských demokratov môže iba spoločným úsilím všetkých členských štátov Európskej únie (EÚ). "Tá sa musí zamerať najmä na vytvorenie takých podmienok, aby ľudia, ktorí sú v skutočnom ohrození života, mohli legálne požiadať o azyl už vo svojich domovských krajinách," konštatuje KDH.



V súčinnosti s ďalšími medzinárodnými organizáciami je podľa hnutia potrebné vytvoriť reálny plán na stabilizáciu severnej Afriky a Blízkeho východu. Podľa europoslanca Ivana Štefanca (KDH) podpora investícií a obchodnej výmeny predstavuje obojstranne prospešný nástroj na zlepšenie ekonomickej situácie v oblastiach susediacich s južnou hranicou EÚ. "Jednoznačne potrebujeme aj nekompromisný boj proti prevádzačom, ktorí profitujú z ľudského nešťastia. Vyšetrovacie orgány všetkých členských štátov EÚ sa musia sústrediť na odhaľovanie finančných tokov plynúcich z takejto činnosti," podotýka Štefanec.

Europoslankyňa Anna Záborská (KDH) s poľutovaním sleduje radikalizáciu verejnej diskusie na Slovensku. Vláda SR podľa jej slov nesie zodpovednosť za to, aby sa jej nositeľom nestali extrémistické a radikálne zoskupenia. "Predstavitelia štátu, politici, médiá, ako aj osobnosti verejného života, majú morálnu povinnosť robiť všetko pre to, aby občania SR mali pravdivé a objektívne informácie o probléme a možných riešeniach súčasnej utečeneckej krízy v Európe," dodala Záborská.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Neznámi útočníci zmlátili v Belehrade investigatívneho novinára
<< predchádzajúci článok
Po vojnách na Balkáne je 5000 obetí neidentifikovaných