Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova    Regióny

27. apríla 2012

Kedysi schátraná synagóga v Leviciach dostala novú tvárZrekonštruovanú židovskú synagógu, ktorá bude slúžiť ako kultúrny a umelecký stánok mesta, vo štvrtok otvorili v Leviciach. Kultúrna pamiatka z roku 1883 dlhé roky chátrala, až ...Zdieľať
otvorenie synagogy v leviciach LEVICE 27. apríla (WEBNOVINY) – Zrekonštruovanú židovskú synagógu, ktorá bude slúžiť ako kultúrny a umelecký stánok mesta, vo štvrtok otvorili v Leviciach.


Kultúrna pamiatka z roku 1883 dlhé roky chátrala, až hrozilo, že spadne. Vďaka dotácii z eurofondov ju mohlo mesto obnoviť.

Celkové náklady dosiahli 1,6 milióna eur, z toho 85 percent išlo z Európskej únie, desať percent zo štátneho rozpočtu a piatimi percentami prispelo mesto.

„Ja som synagógu už 20 rokov vnímal ako niečo, čo je odsúdené na to, aby to spadlo. Teraz v prvom rade z centra mesta odíde jedno veľké zbúranisko a zastaraná budova. Vytvorili sme jeden pekný kultúrny stánok na spoločenské podujatia rôzneho druhu,“ zhodnotil primátor Levíc Štefan Mišák. Samospráva uspela až s treťou žiadosťou o získanie financií na obnovu synagógy.

Obrazom: Slávnostné otvorenie synagógy v Leviciach


Robotníci našli v múre poklad

Rekonštrukcia sa začala 1. júla 2010 a skončiť sa mala 31. júla tohto roku, nakoniec sa podarilo práce ukončiť v predstihu. Synagógu v Leviciach postavili v roku 1883, čo dokladuje zakladacia listina, ktorú objavili robotníci v marci 2011 pri stavebných úpravách spodnej časti čelnej strany synagógy.

Tento odkaz z minulosti čakal uložený v lekárnickej fľaši v jednom z murív takmer 128 rokov. V máji a júni 1944 sa stala synagóga súčasťou geta, vymedzeného priestoru pre Židov sústredených pred deportáciou. Po druhej svetovej vojne tu vznikol sklad.

V nasledujúcich rokoch sa zhoršoval jej vzhľad a čoraz viac sa narúšala aj statika. Havarijný stav pretrval až do roku 2010, kým sa začala rekonštrukcia. Teraz v nej budú koncerty a divadlá malých foriem, poschodie bude venované stálym aj dočasným výstavám.


Zrekonštruovať by mali aj židovskú školu

Židovská náboženská obec má v súčasnosti v Leviciach len malé zastúpenie. „Po ukončení rekonštrukcie sa nám ozvali Židia pochádzajúci z Levíc z celej bývalej Československej republiky aj z Maďarska a prišli aj na dnešné otvorenie,“ podotkol Mišák.

Člen prezídia Ústredného zväzu židovských náboženských obcí v Bratislave Juraj Turčan neskrýval potešenie z obnovenia tejto pamiatky. „Túto synagógu poznám už niekoľko rokov, keď bola ešte v dezolátnom stave a priznám sa, nikdy som si nemyslel, že sa podarí dostať ju až do takéhoto úchvatného stavu,“ povedal.

Ešte v tomto roku chce mesto začať rekonštruovať aj starú židovskú školu, ktorá je prepojená so synagógou. Škola pochádza z roku 1936. V súčasnosti sa dokončuje realizačný projekt. „Spojením týchto dvoch budov by mala v budúcnosti vzniknúť Levická galéria,“ informoval primátor.

V spodnej časti židovskej školy má sídliť Mestské kultúrne stredisko Levice, na poschodí by bola obrazová galéria. Ak sa mestu nepodarí získať príspevok z ministerstva kultúry, bude musieť rekonštrukciu robiť len z vlastných financií. Investíciu však nebude robiť naraz, lebo by to neúnosne zaťažilo rozpočet. Primátor predpokladá, že rekonštrukcia potrvá zhruba tri roky.

Video: Kedysi schátraná synagóga sa skvie v novom lesku

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Premiér potvrdil septembrový termín volieb v Holandsku
<< predchádzajúci článok
Podnikateľ Mikuláš V. požiadal o prepustenie na kauciu

Kedysi schátraná synagóga v Leviciach dostala novú tvár - diskusné fórum čitateľov