24hod.sk    Šport    OH 2012 Londýn

10. augusta 2012

Keňan Rudisha nevylúčil priamy súboj s Usainom Boltom

Kenský bežec David Rudisha dokázal v Londýne na Olympijskom štadióne to, čo ešte žiaden atlét vrátane hviezdneho Usaina Bolta. Ako prvý na Hrách XXX. olympiády utvoril svetový rekord, ...

david rudisha po finale behu na 800 m LONDÝN 10. augusta (WEBNOVINY) - Kenský bežec David Rudisha dokázal v Londýne na Olympijskom štadióne to, čo ešte žiaden atlét vrátane hviezdneho Usaina Bolta.

Ako prvý na Hrách XXX. olympiády utvoril svetový rekord, keď v behu na 800 m finišoval za 1:40,91 min.

Atletických funkcionárov tak zbavil obáv, že na tohtoročných olympijských hrách nepadne žiaden svetový rekord.

Pred štyrmi rokmi v Pekingu atléti prekonali päť svetových rekordov.

Vrcholné podujatie bez historického maxima by však nebolo ničím novým, stalo sa tak už na majstrovstvách sveta 1997 v Aténach, 2001 v Edmontone či 2007 v Osake a tiež na OH 2000 v Sydney. Bez atletického svetového rekordu zostali aj londýnske OH 1948.

Rudisha sa stal prvým bežcom na 800 m, ktorý zvládol túto dištanciu pod 1:41 min. Po dobehnutí do cieľa zdvihol ruky nad hlavu, zahalil sa do kenskej vlajky a pózoval fotografom pri časomere, na ktorom svietilo "New WR".

Obrazom: Keňan Rudisha vytvoril nový svetový rekord

Rudisha bol v uplynulých troch sezónach dominantným bežcom na 800 m, od roku 2009 prehral na tejto trati len raz.

"Je to neuveriteľné, ak prekonáte svetový rekord na olympijských hrách. Na tieto momenty som čakal veľmi dlho. Nemal som pochybnosti o víťazstve. Keďže vyšlo aj počasie, snažil som sa o rekord," priznal Rudisha.

Dvadsaťtriročný Keňan bol tiež držiteľom predchádzajúceho najlepšieho času histórie, pred takmer dvoma rokmi 29. augusta dosiahol v talianskom Rieti čas 1:41,01 min. V Top 10 historických tabuliek patrí kenskému atlétovi aj momentálne tretí (1:41,09), šiesty (1:41,33), siedmy (1:41,51) a ôsmy (1:41,54) čas.

Rudisha prekonal svetový rekord na 800 m tretíkrát v kariére. Prvýkrát od roku 1976 sa na tejto trati prepisoval rekord na olympijských hrách. Pred 36 rokmi prekonal vtedajšie maximum fenomenálny Kubánec Alberto Juantorena.

Ešte som nevidel na tejto trati svetový rekord bez pomoci vodičakenský bežec David Rudisha

Splnil sľub lordovi

Rudisha zvládol prvú štvorstovku za 49,28 s, po 600 m bol jeho medzičas 1:14,30 min.

Úradujúci majster sveta od začiatku kontroloval preteky.

Aj keď na Olympijskom štadióne štartoval prvýkrát, prostredie už pozná. Navštívil ho začiatkom roka v sprievode šéfa organizačného výboru Sebastiana Coa, ktorého svetový rekord na 800 m z roku 1981 vydržal dlhých 16 rokov.

"Lord Coe je mojím veľmi dobrým priateľom a keď ma vo februári previedol po štadióne, sľúbil som mu, že prídem na olympijské hry a urobím ho hrdým. Získať zlato a prekonať svetový rekord je niečo neuveriteľné. Mám za sebou dobrú prípravu. Navyše dnes som sa dočkal ideálneho počasia. Vedel som, že v týchto podmienkach som schopný bežať za 1:40 min," povedal Rudisha, ktorého pochválil aj Sebastien Coe: "Bol to jednoducho neuveriteľný výkon. David Rudisha ukázal neuveriteľnú fyzickú a psychickú silu, aby niečo podobné zabehol vo finále na olympijských hrách. Namiesto toho, aby len vyhral preteky, robil všetko pre to, aby dosiahol niečo mimoriadne. Tento beh sa zapíše do histórie ako jeden z najpamätnejších v olympijskej histórii."

Paradoxom je, že aj keď Coe bol svetovým rekordérom, osemstovku na OH nikdy nevyhral. Oba jeho víťazstvá sú z 1500 m.

Oslavu prerušil Bolt

Rudishovu oslavu priamo na dráhe štadióna prerušilo finále mužskej dvojstovky.

Keňan sa v tichosti stiahol do úzadia a pozrel si šou jamajského šprintéra Usaina Bolta. "Viem, že ľudia ho milujú. Teším sa z jeho víťazstva," poznamenal Rudisha.

V budúcnosti by mohlo prísť k súboju oboch skvelých bežcov na 400 m. Bolt to nevylúčil, ale poznamenal, že asi by to nebol celkom férový súboj. Rudisha však momentálne myslí na prekonanie londýnskeho času.

"Ešte som nevidel na tejto trati svetový rekord bez pomoci vodiča. Mal som za sebou už aj rozbehy a semifinále, takže už som bol aj trocha unavený. Myslím si, že ak budú opäť dobré podmienky, je v mojich silách tento výkon prekonať," tvrdil Rudisha.