Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

04. apríla 2015

Kenský prezident vyzval miestnych moslimov na pomoc proti islamistom



Kenský prezident Uhuru Kenyatta dnes sľúbil prijať tvrdé opatrenia proti islamistickým militantom v krajine. Stalo sa tak po tom, ako štvorica islamistov podnikla útok na ...



Zdieľať
Uhuru Kenyatta Foto: TASR/AP Photo
Nairobi 4. apríla (TASR) - Kenský prezident Uhuru Kenyatta dnes sľúbil prijať tvrdé opatrenia proti islamistickým militantom v krajine. Stalo sa tak po tom, ako štvorica islamistov podnikla útok na univerzitný areál v blízkosti hraníc so Somálskom, pričom zabila najmenej 148 ľudí.


Kenyatta dnes v televíznom prejave upozornil, že tí, ktorí plánujú alebo finančne kryjú podobné útoky ako v Garisse, sú "hlboko zakorenení v našich komunitách."

Vzhľadom na túto skutočnosť je boj s terorizmom ťažký, vysvetlil. Vyzval však moslimskú komunitu v krajine, aby vláde pomohla vykoreniť "radikálne elementy".

Prezident vyhlásil, že jeho vláda bude na útok v Garisse odpovedať najtvrdším možným spôsobom. Vyjadril tiež presvedčenie, že islamistickým milíciám aš-Šabáb, ktoré sú za útokom v Garisse, sa nepodarí vytvoriť v Keni moslimský kalifát, ako to majú v pláne.

Pri štvrtkovom útoku na univerzitu v Garisse použili maskovaní útočníci z islamistických milícií aš-Šabáb okrem ručných strelných zbraní aj granáty. Spočiatku strieľali bezhlavo, neskôr prepustili viacerých moslimov a namiesto nich sa začali zameriavať na kresťanov.

Celá dráma trvala zhruba 15 hodín a skončila sa smrťou páchateľov. Kenský minister vnútra Joseph Nkaissery dnes podľa stanice CNN bez bližších podrobností informoval, že polícia už zatkla piatich podozrivých.

Aš-Šabáb tvrdí, že útok na univerzitu bol pomstou a odplatou za prítomnosť kenských jednotiek v Somálsku a za zlé zaobchádzanie s moslimami na území Kene.

Dejisko útoku, mesto Garissa, leží 200 km od hraníc Kene so Somálskom, kde proti miestnym islamistom bojujú v rámci afrických mierových zborov a po boku vládnych jednotiek aj kenskí vojaci.

Štvrtková udalosť bola najväčším útokom spáchaným na objekty v Keni od roku 1998, keď al-Káida pri bombovom atentáte na veľvyslanectvo USA v Nairobi zabila vyše 200 ľudí.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Silný dolár má negatívny vplyv na ekonomiku USA
<< predchádzajúci článok
Nitrianski poslanci zablokovali opravu školy, teraz ju chcú umožniť