Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

03. apríla 2017

Kežmarok chce budovať Smart City vo viacerých oblastiach



Kežmarok chce budovať Smart City, teda inteligentné mesto, vo viacerých oblastiach. Hoci spustenie optického internetu, energetický manažment, čiastočne vymenené verejné osvetlenie, jednotný ...



Zdieľať
Foto: TASR
Kežmarok 3. apríla (TASR) – Kežmarok chce budovať Smart City, teda inteligentné mesto, vo viacerých oblastiach. Hoci spustenie optického internetu, energetický manažment, čiastočne vymenené verejné osvetlenie, jednotný ekonomický systém, či prepojenie všetkých organizácií patriacich pod mesto sú smart riešenia, ktoré už v meste fungujú, samospráva chce pri budovaní inteligentného mesta pokračovať aj ďalej. Príklad si berie najmä zo zahraničných metropol.


"Najväčšou inšpiráciou by pre nás mohlo byť Rakúsko, ktoré je v tomto smere úplne inde ako Slovensko," uviedol primátor Kežmarku Ján Ferenčák. Ako príklad uviedol mobilnú aplikáciu, ktorá dokáže naviesť vodiča na najbližšie voľné parkovacie miesto, či premenu odpadov vyprodukovaných obyvateľmi mesta na plyn. "Je dôležité sa stretnúť, vymeniť si myšlienky, ale aj skúsenosti. Slovensko musí viacej pracovať, musí viacej komunikovať, pretože sme boli orientovaní na získavanie financií na budovanie infraštruktúry, ale to v dnešnej dobe nestačí," priblížil primátor.

Myšlienku inteligentného mesta už niekoľko rokov využívajú európske metropoly ako Viedeň, Praha či Barcelona. Historickému mestu pri budovaní konceptu Smart City Kežmarok pomáhajú aj odborníci z Českej republiky. "Kežmarčanov by mali zaujať napríklad projekty týkajúce sa mestských kariet, ktoré budú rozšírené pre všetkých občanov. Druhým projektom by mal byť mestský informačný systém, ktorý zapojí občanov do rozhodovania v meste, ale aj do komunikácie so samosprávou," vysvetlil smart špecialista Jiří Tencer. Ako doplnil, pre obyvateľov mesta by mal byť tento systém ľahko dostupný. "Sú rôzne formy, napríklad mobilná či webová aplikácia, v Barcelone majú aj kiosky, ktoré sú rozmiestnené v meste. Keď si človek na čokoľvek spomenie, či potrebuje niečo vybaviť, mal by mať takúto aplikáciu pri sebe a malo by mu to pomôcť," priblížil Tencer.

Všetky smart technológie majú byť navrhnuté tak, aby boli efektívne, účelné a zároveň by mali zlepšiť život obyvateľov mesta.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V Múzeu Spiša priblížia stolovanie mešťanov
<< predchádzajúci článok
Hlavný banský úrad neudeľoval pokuty firmám za prekročenie ťažby