Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova    Regióny

18. marca 2011

Kežmarok si bude spravovať svoje lesy samostatneŠtátne lesy Tatranského národného parku po takmer 20 rokoch odovzdajú správu kežmarských mestských lesov mestu Kežmarok. „Boli sme nútení prehodnotiť prenájom a ...Zdieľať
stromy Ilustračné foto SITA/Jozef JakubčoPOPRAD 18. marca (WEBNOVINY) – Štátne lesy Tatranského národného parku po takmer 20 rokoch odovzdajú správu kežmarských mestských lesov mestu Kežmarok. „Boli sme nútení prehodnotiť prenájom a správu lesov mesta Kežmarok. Dospeli sme k záveru, že momentálne je ešte vyrovnané hospodárenie, ale nie sme schopní efektívne ekonomicky zabezpečiť tento nájom,“ uviedol pre SITA riaditeľ Štátnych lesov TANAP Peter Líška. Nájomná zmluva by sa podľa riaditeľa už v tomto roku stala pre nich nevýhodnou. Štátne lesy TANAP odovzdajú správu územia mestu Kežmarok 31. marca.


Mesto Kežmarok si tak bude od 1. apríla spravovať lesy s výmerou viac ako 3 000 hektárov. Veľkú časť tejto výmery tvoria bezzásahové územia, keďže celá plocha sa nachádza v Tatranskom národnom parku. Ide o územie Doliny Zeleného plesa až po hrebene Vysokých Tatier. Nad Cestou slobody sa územie nachádza približne v oblasti od parkoviska Kežmarská Biela voda po Kežmarské Žľaby. Do majetku mesta Kežmarok patrí aj najväčšia Národná prírodná rezervácia Mokriny pod Cestou slobody. „Je veľmi náročná na starostlivosť nielen z dôvodu starostlivosti o lesné porasty, ale aj z dôvodu ochrany prírody,“ uviedol Líška. Návštevníci a turisti Vysokých Tatier by zmenu správcu územia nemali pocítiť. Štátne lesy TANAP by sa aj naďalej mali starať o značenie turistických chodníkov a smerovníky.

O mestské lesy sa bude starať novozriadená spoločnosť Lesy mesta Kežmarok, s.r.o. Mesto Kežmarok je 100 % vlastníkom obchodnej spoločnosti. Primátor Kežmarku Igor Šajtlava netajil sklamanie nad rozhodnutím lesníkov vypovedať nájomnú zmluvu. „Samozrejme, k vypovedaniu zmluvy došlo na podnet ministerstva,“ uviedol Šajtlava. Keďže väčšina kežmarských lesov sa nachádza v bezzásahovom území národného parku, hospodárenie mesta v lesoch bude obmedzené. Primátor nevylúčil, že mesto využije možnosť a požiada štát o kompenzácie za obmedzenie hospodárenia.

Aj po odovzdaní správy mestských lesov Kežmarku zostanú v správe Štátnych lesov TANAP ďalšie prenajaté plochy. „Ide len o desiatky hektárov. Tieto nájomné zmluvy nám umožňujú hospodáriť na scelených plochách,“ dodal Líška.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Vzniku erotického salónu v Žiari nad Hronom sa nedá zabrániť
<< predchádzajúci článok
Žitňanská vyzýva sudcov na boj proti prieťahom