Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

Svet filmu





Vyhľadávanie

Pridajte sa
Ste na Facebooku?
Ste na Twitteri?
Pridajte sa.

 Mobilná verzia




ESTA USA
dvd
15. 11. 2006

Dobre vybavený DIGA rekordér

Dobre vybavený DIGA rekordérPrvým DVD rekordérom s pevným diskom, ktorý sa objavil ešte v roku 2002 bol Panasonic DMR-HS2. Dnes tu máme jeho priameho nástupcu s označením DMR-EH55 a treba povedať, že ide o hodne vydarený model so Super Multiformátovou mechanikou a integrovanou čítačkou SD kariet. Reklamný leták, ktorý nájdete v predajni vám povie, že má jednoduché ovládanie, s čím možno len súhlasiť. Diaľkové ovládanie a jeho funkcie boli v maximálnej miere zjednodušené pre bežných používateľov. Veď DVD rekordér si dnes už nekupujú len technologický nadšenci, ale aj bežní ľudia, ktorí majú iné požiadavky. Ovládacie menu je plne lokalizované do češtiny, čím sa zotrela jazyková bariéra a obsluha je tak prirodzenejšia pre všetkých.

Rekordér má rýchly štart, čo je dôležité pri manuálnom nahrávaní. Pri zapnutom stave je možné nahrávať do jednej sekundy po stlačení REC. Časové nahrávanie je samozrejme tiež zjednodušené vďaka použitiu ShowView kódom a podpore VPS signálu. 


Rekordér podporuje všetky formáty DVD, čiže plus, mínus, Dual-Layer diskoy a aj DVD-RAM so všetkými vymoženosťami ako je napr. podpora TimeSlip pri zázname alebo možnosť používať aj DVD-RAM disk v caddy puzdre, čo je zaujímavé pre archivačné médiá a obojstranné disky. Na jedno médium môžete nahrať od jednej do 8 hodín, resp. až do 14 hod. a 20 min. pri DL diskoch. Prehrávať dokáže obrázky, video (vrátane formátu DivX aj s podporou titulkov vo formátoch SUB, SRT a TXT), hudbu (vrátane MP3) a dokonca aj DVD-Audio (iba dvojkanálová reprodukcia).
Rekordér má okrem analógových AV vstupov aj digitálne DV rozhranie pre pripojenie digitálnej videokamery a obsahuje aj slot pre momentálne asi najrozšírenejšie pamäťové karty typu SD z digitálnych fotoaparátov. Fotky môžete okrem prezerania a otáčania aj priamo archivovať na DVD alebo ich ukladať na pevný disk.
Pevný disk je totiž ďalšou vymoženosťou tohto modelu. Svojou kapacitou 160 GB postačuje na záznam 36 hodín videa v tej najvyššej kvalite alebo na 284 hodín v tej najnižšej. Veľmi zaujímavý je v tomto prípade LP režim s dvojnásobným rozlíšením oproti bežne používaným štandardom, ktorý ponúka ešte pomerne dobrý obraz aj na väčšom TV a umožňuje na harddisku uložiť až 138 hodín videa. Všetky klipy sú usporiadané prehľadne v navigačnom menu, kde sa môžete orientovať nielen podľa dátumu a času vytvoreného záznamu, ale aj podľa názvu klipu a náhľadového obrázku. Aktívne video sa vám v navigačnom okienku prehráva, čo opäť zjednoduší vyhľadávanie v stovke hodín videozáznamov. Názov klipu si môžete určiť sami, no napríklad v prípade záznamu z českej televízie boli názvy generované automaticky z TV signálu. Slovenské televízie zatiaľ túto funkciu nepodporujú, čo je veľká škoda.


Na pevnom disku v rekordéri môžete mať rovnakým spôsobom vytvorené aj albumy fotografií. Fotky sú ukladané v pôvodnom rozlíšení a pri ich skopírovaní na RAM médium získate v PC identické zábery s pôvodnou snímkou. Harddisk v rekordéri tak poslúži ako výborný externý záložný archív. Samozrejme pevný disk možno využívať aj na skopírovanie domáceho videa z DVD (digitálna kópia na HDD a opätovná duplikácia na disk DVD). Originálne DVD sú z pochopiteľných dôvodov chránené a nemožno ich duplikovať.
Záznam na disku však možno orezávať a strihať. Každý video klip môžete rozdeliť na dve separátne videá. Reklamy možno vymazať pomocou funkcie "vymazanie časti záznamu". Presnosť strihu je pomerne dobrá. Zvolené miesto videa nájdete rýchlo pomocou prevíjania vpred a vzad. Presné miesto možno určiť spomaleným posunom po jednom frame (zábere) a označením začiatku a konca sekvencie, ktorú chcete zmazať. Rekordér pracuje pomerne rýchlo, takže vystrihnutie dvojice reklám pri celovečernom filme s trochou cviku zvládnete za asi 5 minút aj s ich vyhľadávaním a premenovaním videa.
Video uložené na harddisku je možné duplikovať na disk vysokou rýchlosťou, takže záznam z pevného disku na DVD môžete prepísať až 56-násobnou rýchlosťou, čo znamená pár minút na celovečerný film. Samozrejme musí ísť o video s vyššou kopresiou a musíte mať vhodné médium pre vysokorýchlostné napaľovanie. 


Čo sa týka samotného TV tuneru, ten je len analógový, ale má v sebe inteligentné obrazové filtre. Dokáže tak prečistiť aj poškodený signál, čo je dôležité pri následnej kompresii videa pri vytváraní videozáznamu. Encoding má síce drobné rezervy, ale určite patrí k tomu lepšiemu čo môžete nájsť na trhu.
Rekordér je naozaj veľmi vydarený. Jeho obsluha je jednoduchá, je rýchly, má veľmi široké možnosti a ponúka dobrú kvalitu záznamu. Nemusíte sa báť aké médiá kupovať, pretože podporuje všetky. Prehráva MP3 aj DivX a to aj s externými českými a slovenskými titulkami. Má pevný disk, ktorý podstatným spôsobom rozširuje jeho možnosti a má aj pamäťový slot SD, vďaka ktorému je možné používať rekordér ako prezentačný a archivačný prístroj. Po zvážení sme sa rozhodli udeliť mu zelený redakčný tip za technické prevedenie. Len pre zaujímavosť dostupná je aj lacnejšia verzia bez pevného disku a SD slotu a aj výkonnejší model s väčším diskom a HDMI výstupom.
Technická špecifikácia: Panasonic DMR-EH55
Prehráva: všetky DVD vrátane RAM, DivX, MPEG4, (S)VCD, DVD-Audio, CD-R/RW, MP3, JPEG Záznam: DVD plus aj mínus, DL, RAM Doba záznamu: 1 (XP) až 14:20 (EP) hodín na DVD (záznam s flexibilným dátovým tokom) Kapacita pevného disku: 160 GB = 36 (XP) až 284(EP) hodín Time slip: na DVD-RAM a HDD Programovaný záznam: ShowView, VPS Vstupy: iLink (FireWire), analog vstup, SD slot Obrazový výstup: Progressive scan OSD: České menu Rozmery: 430×329×58 mm Hmotnosť: 4,2 kg Farba: čierna a strieborná
Článok je prevzatý z portálu dvdspace.sk

Dobre vybavený DIGA rekordér

Autor: Juraj Redeky
Zdroj: Kinema