Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

Svet filmu

Vyhľadávanie

Pridajte sa
Ste na Facebooku?
Ste na Twitteri?
Pridajte sa.

 Mobilná verzia
ESTA USA
dvd
04. 07. 2007

DVD: Šťastie na dosah

DVD: Šťastie na dosahWill Smith zažiaril v smutnom, ale i úsmevnom príbehu o hľadaní šťastia a úspechu. Teraz si jeho pretĺkanie životom môžete vychutnať v pohodlí vašich domovov. Oplatí sa?

FILM:
Rodina Chrisa Gardnera (Will Smith) nemá práve na ružiach ustlaté. San Fransico v 80. rokoch dýcha karierizmom a honbou za dosiahnutím bájneho „amerického sna“. So svojou utrápenou a tvrdo pracujúcou manželkou Lindou a 5-ročným synom Christopherom prežívajú prinajlepšom z výplaty do výplaty a sužujú ich nemalé finančné ťažkosti. Chris totiž nemá obligátne zamestnanie. S vidinou pekného obnosu peňazí totiž zainvestoval do prevratného špeciálneho zariadenia, ktoré plní podobnú funkciu ako röntgen, avšak za dvojnásobnú cenu. Prístroje sa však nepredávajú tak, ako pôvodne predpokladal a mnohí doktori sú voči jeho ponuke skeptickí. Dlhy narastajú, manželkine výčitky sa znásobujú a Chris „loguje“ po meste, predávajúc zázračné prístroje. Manželkin pohár trpezlivosti ale jedného dňa preteká, jemu a synovi dáva „zbohom“ a odchádza za prácou do New Yorku. Na Chrisových pleciach zostáva všetko – domácnosť, malý Christopher a samozrejme „jeho práca“. Obaja sú nútení sa presťahovať do lacnejšieho príbytku a potom aj do obydlia posledného – na ulicu. Iskierkou nádeje sa stáva maklérsky, šesť mesiacov trvajúci kurz, na konci ktorého sa z dvadsiatich adeptov vyberie iba jeden, ten najlepší. Polrok je ale doba dlhá a šanca na výborne platenú prácu (matematicky) 5 %-ná. 


Taliansky režisér Gabriele Muccino si odbil svoj americký debut (respektíve splnil svoj „americký sen“), a to v slušnom štýle. Príbehov o zúfalých hlavách rodiny, ktorým sa lepí smola na päty a snažia sa zachrániť svoju rodinu sme videli habadej. Preto to o čosi ťažšie mali scenárista Steven Conrad a režisér Muccino, aby ich film neskĺzol na cestu ošúchaných, vtieravých a moralizujúcich počinov. Šťastie na dosah však na moje veľké prekvapenie umne balansuje na rozhraní komédie a drámy. V dávkovaní smutných, až depresívnych momentov a jemného humoru vidím po výkone Willa Smitha najsilnejšie pozitívum.
Herecký koncert absolvovali skutoční otec a syn Smithovci. Celovečerný 8-ročný debutant Jaden Christopher Syre Smith sa nestratil a Will Smith podáva (ako aj DVD obal podotýka) najdojemnejší výkon svojej kariéry. Nie nadarmo si od Akadémie vyslúžil už svoju druhú oscarovú nomináciu za najlepší výkon v hlavnej úlohe. Trochu nedotiahnutá je ale vedľajšia dejová línia, resp. postava manželky a matky v hereckom podaní Thandie Newton, ktorú si môžete pamätať z akčného Mission: Impossible II. alebo oscarového Crashu.
DVD:
Obraz je vo formáte 2,40:1 a zvukové stopy predstavujú Dolby Digital 5.1 – anglický, český, poľský a maďarský. Bohatú škálu titulkov tvoria verzie: česká, anglická, arabská, holandská, poľská, bulharská, chorvátska, dánska, estónska, fínska, grécka, hebrejská, maďarská, islandská, litvianska, nórska, rumunská, slovinská, švédska a turecká.
Hlavná ponuka je vytvorená kombináciou približujúcich sa obrázkov a dynamických zahmlených scén v pozadí. Na výber máme z položiek „play movie“, „scenes“, „subtitles“, „special features“ a „trailers“, ktorých položka je úplne nadbytočná, nakoľko presne túto zložku nájdeme aj v rámci bonusového materiálu. Z približne desiatich trailerov tu nájdeme ukážky na Casino Royale, Ghost Rider, Všetci kráľovi muži alebo tretieho Spider-mana.


Špeciálna nádielka, bohužiaľ, ponúka iba jednu jedinú titulkovú podporu, a to holandskú. Na druhej strane musím vyzdvihnúť viac-menej výbornú zrozumiteľnosť. Ako prvý z bonusov nájdeme audiokomentár režiséra. 
„making pursuit: an italian take on the american dream“ (16 minút) nás bližšie zoznamuje s talianskym režisérom Gabriele Muccinom, s ktorým štáb nazbieral množstvo zaujímavých zážitkov. Medzi hercami a Muccinom totiž vzhľadom na jeho slabšiu angličtinu stála menšia jazyková bariéra, a tak musel pán režisér veľakrát okrem jazyka anglického používať aj tzv. „jazyk tela“ (alebo ak chcete „body language“).
7 minút trvajúci bonus „father and son – on screen and off“ si berie na mušku rodinné herecké duo – Willa Smitha a jeho reálneho syna Jadena. Producenti tu vyzdvihujú uveriteľnosť ich vzťahu na striebornom plátne. O slovo sa však neprihlási synátor veľkého Willa Smitha.    
„the man behind the movie: a conversation with chris gardner“ (12 minút) sprostredkúva obraz skutočného Chrisa Gardnera, ktorého život a kniha poslúžili ako predloha. Robustný Chris bol prítomný aj na pľaci, kde pravidelne viedol konzultácie s hereckým predstaviteľom svojej postavy – W. Smithom. Mimochodom, v poslednej scéne, v ktorej si Chris so synom ležérne vykračujú dole cestou, sa obrazom mihne jedna postava. To je práve spomínaný Gardner, v súčasnosti úspešný obchodník. 
Najzaujímavejším bonusom je 6 minútový dokument „inside the rubik´s cube“, ktorý nás oboznamuje s fenoménom 80. rokov – Rubikovou kockou. Will Smith musí totiž v jednej scéne narýchlo poskladať Rubikovu kocku, aby padol do oka jednému kompetentnému pánovi. Dozvieme sa zaujímavé informácie o vzniku a histórií tohto vynálezu našich južných susedov. Pred kameru sa dostanú skutoční majstri v skladaní tohto hlavolamu a jeden zo zanietencov nám za neuveriteľných XY sekúnd poskladá kocku do správneho tvaru (vaše tipy rád uvítam v diskusii).
„i can“ predstavuje (pre mňa absolútne neznámu) viac-menej pomaličky plynúcu pieseň inšpirovanú práve týmto dielom.
ZÁVER:
Šťastie na dosah je rozumne nakrúteným debutom talianskeho tvorcu Muccina a hereckým koncertom otca a syna Smithovcov, ktorý si šikovne postavil mantinely a držal sa medzi nimi. Vznikla veľmi príjemná a neopozeraná vec – dráma s príjemným humorom alebo trpká komédia. Každopádne je to dielo o láske k rodine, odhodlaní a sile bojovať za svojich najbližších a vďaka Smithovým zriedkavejším monológom tiež zaujímavou úvahou o šťastí. S DVD to dopadlo celkom šťastne a myslím, že pri vyše 40 minútach dokumentov, kôpke trailerov (a popovom songu) sa nudiť nebudete.
FILM: 8/10 DVD:  8/10

DVD: Šťastie na dosah

Autor: Michal Šmajda
Zdroj: Kinema